Çalışma İzni

ÇALIŞMA İZNİ NEDİR?

Türkiye’de çalışma izni almak demek yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de herhangi bir işte çalışabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığından ya da ilgili diğer kurumlardan kendisine çalışma ve ikamet hakkı veren izin belgesini almak zorundadır.

İş izni belgesi ya da muafiyet belgesi olmaksızın çalışan yabancı uyruklu kişiler ve işverenleri için idari para cezası ve süreli giriş yasağı uygulanmaktadır. Türkiye’de bulunan yabancıların İş izni ya da muafiyet belgesi almaları zorunludur.

ÇALIŞMA İZNİ MÜRACAATI NEREYE YAPILIR?

Türkiye Çalışma İzni
Türkiye iş İzni

Çalışma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları yurt içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, yurt dışında ise vatandaşı oldukları ya da yasal olarak yaşadıkları ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleri veya başkonsolosluklarına başvuru yapabilirler.

Türkiye’de öğrenim görmek amacıyla yurtiçinden en az 6 ay süreli ikamet izni alan ve 6 aylık süresi henüz bitmemiş ola yabancılar ya da işverenleri başvurularını doğrudan Bakanlığa yapabilirler.

İnsan ticaretine konu olan veya olabilecek alanlarda çalışacak yabancılar için altı ay süreyle ikamet etmiş olması konusu dikkate alınmaz ve her defasında dış temsilciliklerimizden izin almaları koşulu aranır.

Turistik vize ya da çalışma amacı taşımayan diğer vizelerle veya Türkiye ile diğer ülke arasındaki vize muafiyeti programı ve vize kolaylıkları ile Türkiye’ye gelmiş olan ve ikamet izi olmayan yabancılar, İş izni için yurt içinde başvuru yapamazlar. Başvurular yetkili aracı kurum tarafından da yapılabilir.

Çalışma izni sahibi yabancılar çalışma izinlerinin süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren ve her halükarda çalışma izinin süresi dolmadan önce uzatma başvurusunda bulunabilirler. Bu süreler dolduktan sonra yapılan uzatma başvuruları kabul edilmemektedir.

Başvurularda eksik bilgi ya da belge bulunması durumunda 30 güne kadar süre verilebilmektedir. Bu süre ancak mücbir bir sebebin bulunduğu resmi bir makam tarafından belgelendirildiği takdirde uzatılabilir. Uzatma süresi içinde eksiklikler tamamlanmadığı takdirde başvuru reddedilir. İzin başvurusu usulüne uygun olarak yapıldığı takdirde, bilgi ve belgelerde de herhangi bir eksiklik bulunmazsa 30 gün içinde tamamlanmaktadır.

ÖN İZİN NEDİR?

Mesleki yeterlilik gerektiren sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışmak isteyen yabancılar, izin başvurularının değerlendirilmesi için öncelikle ön izin almak zorundadırlar. Ön izin vermeye yetkili kurumlar sağlık hizmetleri için Sağlık Bakanlığı, eğitim hizmetlerinde ise Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Yüksek Öğretim Kanunu uyarınca çalışacak yabancı uyruklu öğretim elemanlarının İş izni, öncelikle Yükseköğretim Kurulunda ilgili mevzuata göre alınacak ön izne bağlı olarak Bakanlıkça verilir.

Çalışma izinlerini uzatmak isteyen yabancıların yapacakları uzatma başvuruları da ilgili bakanlığın ya da Yükseköğretim Kurulunun ön iznine bağlıdır.

Ar-Ge Merkezi Belgesi olan firmalarda Ar-Ge personeli olarak çalışacak olan yabancıların izin alabilmeleri için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yabancı hakkında olumlu olarak görüş bildirmek zorundadır. Aksi takdirde izin verilmemektedir.

İZİN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ NELERDİR?

 1. Yabancı ülke vatandaşının çalışacağı iş yerinde en az 5 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çalışıyor olmalıdır. Aynı iş yerinde çalışacak birden fazla yabancı için çalışma izni alınacaksa her bir 1 yabancı için 5 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının istihdam ediliyor olması şarttır.
 2. İzin isteyen yabancının şirket ortağı olması halinde beş kişilik istihdam şartı, Bakanlıkça verilecek bir yıllık iznin son altı ayı için aranır.
 3. İş yerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL ya da brüt satışlarının en az 800.000 TL ya da son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir.
 4. İzin isteyen şirket ortağı yabancının, 40.000 TL’den az olmamak üzere sermaye payının en az %20 olması zorunludur.
 5. İşveren tarafından yabancı uyruklu kişiye ödenecek olan aylık ücret miktarının yabancının görevi ve niteliği ile uygun olması zorunludur. Buna göre asgari ücret baz alınarak meslek gruplarına ve iş pozisyonlarına göre bazı ücret bedelleri belirlenmiştir bu bedeller kanunda yer almaktadır.
 6. Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli ve en az 4 yıldızlı turizm işletmeleri ve tatil köylerinin bünyelerinde izinli masaj salonu bulunduğu takdirde masör, masöz ve spa terapisti gibi uzmanlık gerektiren iş kollarındaki talepleri değerlendirilmektedir. Bu kapsamda olmayan işletmelerin talepleri kabul edilmemektedir.
 7. Eğlence sektörü ve turizm – animasyon – organizasyon firmaları, bünyelerinde 10 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çalıştırdıkları takdirde her bir yabancı için ayrı ayrı 5 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı istihdam edilmesi şartı aranmamaktadır.

Paylaşmak Güzeldir

21 Comments

 1. Merhaba , biz Azerbaycan uyruklu birine çalışma izni almak istiyoruz. Şirket sermayemiz 50.000 Tl başvuru yapabilir miyiz ?

  1. Sayın misafirimiz, şirket sermayesinin 100.000 TL’nin altında olması halinde, şirketin brüt satışlarının en az 800.000 TL olması ya da son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir. Brüt satışınız 800.000 TL’den fazla olması veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD doları olması halinde başvuru yapabilirsiniz.

 2. Ben İranlı ve Azerbaycanlıyım.
  Ve ben elektrik gücü alanında çalışıyorum.
  Türkiye’de iş bulmak istiyorum lütfen bana yol göster.
  Teşekkür ederim

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Yabancı uyruklu kişilerin çalışabilmeleri için çalışma izin belgelerinin bulunması gerekmektedir. Çalışma izin belgesi, işvereniniz tarafından yapılan müracaat ile alınmaktadır.Bu sebepten ,öncelikle, Türkiye’de bir iş yeri bulmanız daha sonra bu iş yeri üzerinden çalışma izni almanız gerekiyor. Türkiye’de iş bulmanız durumunda çalışma izni almak konusunda bizden destek alabilirsiniz.

   Saygılarımızla,

 3. Mektubuma gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim.
  Lütfen Türkiye’de bir iş bulmama yardım edin.
  Böylece çalışabilirim.
  Lütfen bana nerede başlayacağını söyle.
  Bu işbirliği için ne kadar ücret ödeyeceğim?

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Maalesef, Türkiye’de iş bulma hizmetimiz bulunmamaktadır. Siz iş bulduktan sonra çalışma izni başvuru kısmında danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

   Saygılarımızla,

 4. merhaba , biz otomotiv sektöründe çalisan bir işyeriyiz.otomobil bakım onarım yapıyoruz.bir türkmen çalışmak istiyor. çalışma izin almak istiyoruz. işyerinde çalışan kişi sayısı 2 ne yapabliriz? şimdiden teşekkür ederim.

  1. 1 yabancıya karşılık en az 5 Türk çalıştırmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bulunduğunuz şartlarda çalışma izni alamazsınız.

 5. İyi günler.Ben Türkiye Cumhuriyetinde öğretim gören , Azerbaycan uyruklu , lisans öğrencisiyim.
  2. sınıfta okuyorum ve 2016 senesinden itibaren Türkiyede ikamet görüyorum. çalışma izni için başvurmak istiyorum.Çalışacağım sektör turizm ve otelcilik sektörü .
  TC YABANCILAR VE ULUSLARARASI KORUMA KANUNU
  Kanun No. 6458
  Öğrencilerin çalışma hakkı

  MADDE 41 – (1) Türkiye’de öğrenim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, çalışma izni almak kaydıyla çalışabilirler. Ancak, ön lisans ve lisans öğrencileri için çalışma hakkı, ilk yıldan sonra başlar ve haftada yirmi dört saatten fazla olamaz.

  (2) Ön lisans ve lisans öğrencilerinin çalışma hakkına ilişkin usul ve esaslar, Göç Politikaları Kurulunca belirlenecek esaslar çerçevesinde Bakanlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından müştereken düzenlenir.

  Yukarıda gösterilen kanuna dair çalışma izni alma hakkım var ,ve ÇSGB arayınca, çalışamam diye bir cevap aldım

  1. Merhaba Lisans öğrencilerinin çalışma izni başvuruları Bakanlık tarafından onaylanmamaktadır ,Kanun ile otorite uygulaması farklı olabilir. Ayrıca haftada 24 saatten fazla olamaz ibaresi gerekçe olabilir çünkü Bakanlık yabancılara part time olarak çalışma izni vermemektedir.

  1. Hello, first of all, we should know the reason of the rejection, after we can consult you, give you service and make you get work permit.

 6. Merhaba. Kolay gelsin. Ben Türkmenistan uyrukluyum. Türkiyede yaklaşık 4 sene uluslararası koruma altındayım. Bilecikte kayıtlıyım (sığmancıyım). Istanbulda bir iş buldum. Çalışacağım iş yerimde 6 TC VATANDAŞI sigortalı çalışyor. Iş yeri daha yeni açıldı için fazla satış yapamadı.
  Bu kriterden çalışma izni başvur yapsam, olumlu sonuç çıkabilir mi?

 7. Merhaba .Azerbaycan vatandaşiyim. Calisma izni basvurusunu yurt disindan yaparsan Türkiyeden degilde Azerbaycandan yaparsan harc bedeli ne kadar oluyor?

 8. Merhaba, Türk soylu yabancı olarak türkiyede yaşamaktayım vatandaşlık başvurusu yaptım. Vatandaş olana kadar bir yerde çalışmak istiyorum fakat çoğu firma prosüdürleri bilmiyor ve uğraşmak istemiyor. Türk soylu birinin çalışma izni alma şartları normal bir yabancı ile aynımıdır veya her hangi bir istisnai durumdan yararlanabilmem mümkünmüdür yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Merhaba, yabanci uyruklu vatandaşıyım. Türkiyede part time/yarım zamanı iş buldum- haftada 24 saat. Çalışma izni prosedürden bahsedebilir misiniz?

  Teşekkür ederim

  1. Sayın ziyaretçimiz merhaba,

   Türkiye’de yabancı uyruklular part time olarak çalışma izni alamazlar. Tam zamanlı olarak alınabilir. Çalışma izni başvuruları işveren üzerinden yapılır. Uzman danışmanlık ve başvuru hizmetlerimizden faydalanmak için işvereninizin bizimle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz,

   Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.