Gürcistan Vatandaşları İçin Oturma İzni – İkamet Tezkeresi

Gürcistan Vatandaşları İçin Oturma İzni – İkamet Tezkeresi

Türkiye’ye ikamet etmek amacıyla gelen Gürcistan vatandaşlarının vize muafiyet sürelerini doldurmadan Göç İdaresi tarafından istenen evrakları hazırlayarak ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Gürcü vatandaşları için vize muafiyet süresi 90 gün olarak belirlenmiş olup, Türkiye’de 90 günden fazla ikamet etmek isteyen yabancıların ikamet tezkeresi almaları istenmektedir. İkamet izni başvuruları yabancının ikamet ettiği il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Gürcistan vatandaşları oturma izni başvurularını, Göçmen Büro danışmanları aracılığıyla yaptırabilirler. Bize iletişim adresimizden ulaşabilir ve işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Oturma İzni Ne Kadar Süre ile Alınır?

Gürcistan vatandaşlarının Türkiye’de ne kadar süre ile ikamet edebileceği ikamet izninin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Gürcistan vatandaşları aşağıdaki ikamet izni çeşitlerinden durumlarına uygun olanını seçerek başvuruda bulunabilirler.

 1. Kısa Dönem İkamet İzni

Kısa ikamet izni, genel ikamet izni türü olup diğer ikamet izni türlerinden her hangi birini almak için gereken şartları sağlamayan Gürcistan vatandaşları başvuruda bulunabilirler. Kısa dönem ikamet iznine başvuruda bulunmak isteyen Gürcülerden, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince belirlenen aşağıdaki şartlardan birini taşıması istenmektedir.

 • Türkiye’de ticari bağlantı kurmak amacıyla ikamet etmek isteyen Gürcistan vatandaşları;
 • Türkiye’ye bilimsel araştırma yapmak amacıyla gelen Gürcistan vatandaşları;
 • Türkiye’de taşınmaz menkulü bulunan Gürcistan vatandaşları;
 • Türkiye’de turizm amaçlı ikamet etmek isteyen Gürcistan vatandaşları

Kısa dönem oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

 

 1. Öğrenci Oturum İzni

Türkiye’de lisans öncesi eğitim, lisans,  yüksek lisans, doktora eğitimi almak amacıyla ikamet eden ve Yükseköğretim Kurumuna kayıt olan Gürcistan vatandaşlarının öğrenci ikamet izni türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 1. Aile İkamet İzni

Türk vatandaşı veya Türkiye’de ikamet izni ile ikamet eden yabancı uyruklu ile evli olan Gürcüler aile ikamet izni başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca aile ikamet izni alacak yabancının yabancı uyruklu çocukları da bu kapsamında ikamet izni alabilirler.

 1. Uzun Dönem İkamet İzni

İçişleri Bakanlığı Göç Politikaları Kurulu’nun belirlediği kriterler doğrultusunda Türkiye’de en az 8 yıl boyunca kesintisiz ikamet etmiş Gürcistan vatandaşları başvuruda bulunabilirler. Kesintisiz 8 yıl hesaplaması yapılırken öğrenci olarak oturulan sürelerin yarısı hesaba alınmaktadır.

Gürcistan Vatandaşları Oturma İzni Gerekli Belgeler

Göç İdaresi tarafından yabancıdan istenen gerekli belgeler yabancının kişisel durumuna ve başvuru yaptığı ikamet türüne göre farklılık göstermektedir. Bizimle iletişime geçerek özel danışmanınıza gerekli evrakları eksiksiz hazırlatabilirsiniz.

Tüm ikamet izni türlerinde yabancıdan istenen ortak gerekli evraklar aşağıda yer almaktadır. İkamet izin türüne göre yabancının kendisinden istenen diğer evrakları da temin etmesi gerekmektedir.

 • İkamet izni başvuru formu;
 • Pasaport veya yerine geçen belgenin fotokopisi;
 • Yeterli maddi düzene sahip olduğuna dair belge;
 • Genel Sağlık Sigortası;
 • Medeni durumu gösterir belge;
 • Adres bilgi belgesi.

Gürcistan uyruklu yabancının randevu günü ve saatinde, randevunun alındığı il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne giderek gerekli belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Başvuruları alınarak olumlu sonuçlanan Gürcistan vatandaşlarının ikamet kart basımı yapılmakta ve ikamet izin başvurusunda belirtilen adreslerine posta yoluyla gönderilmektedir.

İkamet izni uzatma başvurusunda bulunacak olan Gürcistan vatandaşlarının izin süresi bitmeden uzatma randevusu alması gerekmektedir. Uzatma randevuları ikamet izin süresinden 60 gün öncesine kadar alınabilmektedir.

Oturma İzni Geçiş Başvurusu

Yukarıda belirtilen sebeplerden biri ile Türkiye’de ikamet eden Gürcistan vatandaşı ikamet sebebinin ortadan kalkması sebebi ile farklı ikamet türüne geçiş yapabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, yeni ikamet türünün amacına uygun olması ve eski ikamet türünü ortadan kaldıran sebebinin bitmesinden itibaren 10 gün içinde başvurunun yapılmasıdır.

İkamet izinlerinden birine sahip Gürcistan vatandaşının ikamet gerekçesi ortadan kalkmadan farklı bir ikamet gerekçesi doğarsa, kişi mevcut gerekçeyle ikamet etmeye devam edebileceği gibi yeni ikamet izni talebinde de bulunabilir.

 

 

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.