İkamet Tezkeresi Nedir?

Uluslararası Hukuk gereği, bir ülkeye hangi yabancıların gireceği ve kalması devletin egemenlik yetkisindedir. Vize muafiyet süresinden fazla olarak Türkiye’de kalmak isteyen yabancılar ikamet tezkeresi almak zorundadırlar. İkamet izin belgesi İl Göç İdaresi tarafından düzenlenmiş olup, yabancının kimlik bilgilerinin ve geçerlilik süresinin yer aldığı kart şeklindedir.

Türkiye’de en az 6 ay oturma izni ile ikamet eden yabancılara Yabancı Uyruklu Türkiye Cumhuriyeti Numarası verilmektedir. Bu numara ikamet kartının ön sayfasında yer alır. Aşağıdaki linke tıklayarak ikamet tezkeresi sorgulama ve yabancı kimlik numaranızı öğrenebilirsiniz.

https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/YabanciKimlikNoSorgula

İkamet izni başvuruları her ilde kurulmuş olan İl Göç İdaresi’ne yapılmaktadır. İlk başta, Göç İdaresi’nden randevu alınmalı, sonra evraklar hazırlanarak randevu günü eksiksiz olarak Göç İdaresi memuruna teslim edilmelidir. İkamet izni başvurusunun vize muafiyet süresi geçirilmeden yapılması gerekmektedir. Vize muafiyet süresi içinde randevu alınması yeterli olup, randevu gününün de vize muafiyet süresinde olmasına gerek yoktur. Vize muafiyet süreleri yabancının uyruğunda bulunduğu ülkeye göre değişiklik arz etmektedir. Bu süre 30 gün ile 90 gün arasında değişmektedir. Vize muafiyet süresini ihlal eden yabancıların Türkiye dışında çıkmadan ikamet izni başvurusunda

Oturma İzni

bulunması mümkün değildir.

Oturma İzni İkamet Tezkeresi Farklı Mı?

Göç İdaresinin kurulması ile ikamet kartı olarak düzenlenen ikamet izin belgesi, eskiden ikamet tezkeresi olarak düzenlenmekte idi. İkamet izni, oturma izni, oturma tezkeresi, ikamet tezkeresi hepsi eşanlamlı olup yabancılara Türkiye’de yasal olarak ikamet hakkı veren ikamet izin belgesini ifade etmektedir.

İkamet Tezkeresi Dilekçe Örneği

İkamet tezkeresi başvuruları Göç İdaresi’ne web üzerinden online olarak yapılmakta olup, randevu sistemi ile çalışılmaktadır.

Randevu işlemlerinizi Göçmen Büro danışmanları aracılığıyla yaptırabilirsiniz. Bizimle mail veya +902129700288 No’lu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

İkamet izni randevu başvurusu Göç İdaresi tarafından düzenlenen form doldurularak yapılmaktadır. Başvuru zamanı doldurmanız gereken herhangi bir ikamet tezkeresi dilekçe örneği bulunmamaktadır.

İkamet Tezkeresi Başvuru Formu

Öncelikle, ikamet tezkeresi başvuru formu tek çeşit olmayıp, ikamet izin türüne göre farklılık göstermektedir. Başvuru formunuz sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda danışmanlarımız tarafından eksiksiz doldurulmaktadır. Dikkat edilmesi gerek bir diğer husus, verilen bilgilerin gerçeğe aykırı olmamasıdır.

Hangi Başvuru Türünü Seçeceğim?

Öncelikle, belirtmemiz gerekir ki, yabancıya oturma izni hakkı veren ikamet tezkeresinin farklı türleri vardır. Yabancı uyruklunun bu ikamet türlerinden hangisine başvuracağı Türkiye’de oturma sebebine göre değişmektedir.

6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 30. Maddesi’ne istinaden 6 çeşit ikamet türü düzenlenmiştir. Bunlar,

 1. Kısa Dönem İkamet İzni

Kısa Dönem İkamet İzni Kimlere Verilir?

 • Türkiye’ye bilimsel amaçlarla gelen yabancılar;
 • Türkiye’de gayrimenkulü bulunan yabancılar;
 • Türkiye’de ticari iş kuracak olan yabancılar;
 • Türkiye’ye hizmet içi eğitim kapsamında gelen yabancılar;
 • Türkiye’nin taraf olduğu eğitim değişim programları (Erasmus, Farabi) kapsamında ülkemize gelen yabancılar;
 • Türkiye’ye turizm amaçlı gelen yabancılar;
 • Türkiye’ye tedavi amaçlı gelen yabancılar;
 • İdari veya Adli makamların kararlarına bağlı olarak Türkiye’de ikamet etmesi gereken yabancı uyruklular;
 • Aile ikamet izni kapsamında Türkiye’de ikamet edip daha sonra şartlarını kaybederek kısa dönem ikamet iznine geçen yabancılar;
 • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izinli Türkçe kurslarına kayıtlı olan yabancılar;
 • Kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla Türkiye’de eğitim, araştırma, staja katılacak olan yabancılar;
 • Türkiye’de yükseköğretimini tamamladıktan sonra 6 ay içinde müracaat eden yabancılar;
 • Ülke ekonomisine katkı sağlanması açısından Türkiye’de çalışmayan ama Bakanlar Kurulunca öngörülen miktarda yatırım yapacak yabancılar ve ailesi;
 • KKTC vatandaşı olan yabancı uyruklular.

 

 1. Aile İkamet İzni

Aile İkamet İzni Kimlere Verilir?

Türk vatandaşları, ikamet izni sahibi yabancılar ile ikinci koruma statüsünde olan yabancılar ile mültecilerin

 • Yabancı eşine;
 • Ergin olmayan yabancı çocuklarına;
 • Kendisinin veya eşinin yabancı uyruklu bağımlı olan çocuğuna.

 

 1. Öğrenci İkamet İzni

Öğrenci İkamet İzni Kimlere Verilir?

 • Öğrenim amaçlı Türkiye’ye gelen yabancılara verilmektedir.
 1. Uzun Dönem İkamet İzni

Uzun Dönem İkamet İzni Kimlere Verilir?

 • Kesintisiz olarak en az 8 yıl Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaktadır. Öğrenci olarak oturulan sürelerin tamamı değil, yarısı sayılmaktadır.
 1. İnsani İkamet İzni

İnsani İkamet İzni Kimlere Verilir?

Olağanüstü durumlarda, kişinin Türkiye’den ayrılması mümkün ve makul görülmediği hallerde Bakanlığın onayı alınarak en fazla 1 yıllık sürelerle verilmektedir.

 1. İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni

İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni Kimlere Verilir?

Adından da belli olduğu üzere, insan ticareti mağdurlarına ve mağdur olacağı yönünde kuvvetli şüphe duyulanlara verilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.