Türkiye V84 Şartlı Girişi

Türkiye V84 Şartlı Girişi

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, yabancılar Türkiye’de vize veya vize muafiyet süresi boyunca ikamet ede bilmekteler. Daha uzun bir süre Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancıların ikamet izni almaları gerekmektedir.

Eskiden, ikamet izni olmadan Türkiye’de ikamet etmeye devam eden yabancılar ülkeden deport edilmekte ve haklarında 5 yıl giriş yasağı konulmaktaydı. 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte yabancıların hukuki durumlarına ilişkin bir takım yeni düzenlemeler getirilmiştir. Yeni düzenleme gereğince, vize veya vize muafiyet süresini geçiren yabancılar artık sınır kapılarında cezalarını ödeyerek sınır dışı olmadan Türkiye’den ayrılabilmekteler. Bu kişilerin tekrar Türkiye’ye girişlerinde her hangi bir engel bulunmamaktadır. Sınır kapısında para cezasını ödeyen yabancılar V84 kapsamında Türkiye’ye şartlı giriş yapabilmekteler.

Deport ve V84 Nedir?

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü veya valilik tarafından yabancı uyruklu hakkında verilen giriş yasağı halk arasında deport olarak da bilinmektedir. Hakkında giriş yasağı olan yabancı Türkiye’den ya kendi ülkesine ya da başka bir ülkeye gönderilmek üzere sınır dışı edilmektedir. Yabancı hakkında süreli ve süresiz olmak üzere iki tür giriş yasağı verilebilmektedir. Hakkında giriş yasağı olan yabancının Türkiye’ye girişi yasaklanmaktadır. Yeni düzenlemeye istinaden yabancı uyruklu hakkında en fazla 5 yıl süreli giriş yasağı alınabilmekte, daha sonra 5 yıl daha uzatılabilmektedir. Süresiz giriş yasağı ise belirli süre ön görülmeden kişinin ülkeye girişinin engellenmesidir.

Yabancının vize veya vize muafiyet süresi ihlalinde bulunarak ikamet izni olmaksızın Türkiye’de ikamet ettiği, çalışma izni bulunmaksızın çalıştığı durumlarda, hakkında süreli giriş yasağı verilmektedir. V84 kapsamında vize veya vize muafiyet süresi ihlalinde bulunan yabancı kendi rızasıyla ülke terk ederek para cezasını ödemekte ise, bu yabancı hakkında giriş yasağı konulmamaktadır. Para cezasını ödeyen yabancı uyruklu Türkiye’ye şartlı giriş yapabilmektedir. Şartlı giriş yapan yabancının en geç 10 gün içinde ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Şartlı Giriş Süresi Aşılırsa Ne Olur?

Şartlı giriş hakkı, daha önce vize veya vize muafiyet süresi ihlalinde bulunarak Türkiye’de ikamet edip, para cezasını ödeyerek ülkeyi terk eden yabancıya verilmektedir.  Şartlı giriş yapan yabancıların 10 gün içinde ikamet ettikleri il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

10 günlük süre hak düşürücü süre olarak düzenlenmiş olup bu süre zarfında müracaat etmeyenler hakkında Türkiye’ye süreli giriş yasağı konulacaktır. Bir başka deyimle, bu kişiler Türkiye’den deport edilecekler.

 

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.