Yabancıların Evlilik İşlemleri

Yabancı uyrukluların Türkiye’de gerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, gerekse yabancı uyruklu biriyle evlenmesinde hukuken bir engel bulunmamaktadır. Türkiye’de evliliğin hukuki sonuç doğurabilmesi için yetkili memur önünde nikah akdinin kurulması gerekmektedir. Ülkemizde nikah kıymaya resmi memurlar yetkilidir. Belediye bulunan yerlerde nikah belediye başkanı veya görevlendirdiği memurlar, köylerde ise muhtarlar tarafından kıyılır.

Türk Vatandaşlarının Yabancı ile Türkiye’de evlenmeleri

Taraflardan birinin Türk, diğerinin yabancı veya her ikisinin de yabancı olması durumunda da taraflar Türk makamları önünde evlenebilirler.  Yabancı uyruklu kişilerin ülkelerinin dış temsilciliğinden bekarlık belgesi alması gerekmektedir. Bekarlık belgesi kişinin kimlik bilgilerinin yer aldığı ve evlenmeye engel halinin olmadığına ilişkin olup, evlenme ehliyeti belgesi olarak da kabul edilmektedir. Yabancının bekarlık belgesini İstanbul konsolosluğundan alması durumunda İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’nce, Ankara’dan alması durumunda Dış İşleri Bakanlığı’nca onaylanması gerekmektedir. Yabancıların bekarlık belgesini kendi ülkesinden alması durumunda ise, ülkelerindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine onaylatılması veya Apostil onayı yapılması gerekmektedir.

Yabancı ile Evlilik Koşulları Nelerdir?

Birbiriyle evlenecek olan kadın ve erkeğin,  taraflardan birinin ikamet adresinin bulunduğu belediyeye birlikte başvurarak veya evlilik işlemlerinin yapılması üzere özel hüküm içeren vekaletname ile yetkilendirdiği vekil tarafından evlilik başvuruları yapılabilmektedir.

Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlenecek tarafların her ikisi bizzat veya vekili aracılığı ile taraflardan birinin ikamet ettiği belediyeye başvuru yaparak evlilik başvurusunda bulunabilir. Evlendirme Yönetmeliği’nin 20.maddesine gereğince, evlendirme dosyasına aşağıda sayılı evrakların evlenecek şahıslar tarafında temin edilmesi gerekmektedir.

Türk Vatandaşından İstenilen Evraklar:

  1. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Medeni hallerindeki en son değişikliğin işlenmiş olması gerekmektedir);
  2. 5 Adet vesikalık fotoğraf;
  3. Aile Sağlık Hekiminden alınan sağlık raporu (Özel hastanelerden alınan raporların aile sağlık hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir);

Yabancı Uyrukludan İstenilen Evraklar:

  1. Türkçe çevirili pasaportun noter tasdikli nüshası (Pasaport, vize ve ikamet süresi dolanların başvuruları kabul edilmeyecektir);
  2. 5 Adet vesikalık fotoğraf;
  3. Aile Sağlık Hekiminden alınan sağlık raporu (Özel hastanelerden alınan raporların aile sağlık hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir);
  4. Türkiye’de ikamet edenlerin ikamet izin belgelerinin fotokopisi;
  5. Bekarlık ve Doğum Belgesi (Yabancı ülkesinden veya ülkesinin Türkiye’de bulunan dış temsilciğinden alabilir);
  6. Doğum Belgesi (Bekarlık) belgesinde anne, baba ismi yer alanların doğum belgesi almasına gerek yoktur).

Evlilik başvurunuzun eksiksiz yapılabilmesi için www.gocmenburo.com danışmanları ile  +90 212 970 02 88 sabit hattı ve +90 533 020 85 86 numaralı WhatsApp iletişim adresi+ üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.