Azerbaycan Vatandaşları İçin Türkiye Oturma İzni

Türkiye’ye gelen Azerbaycan vatandaşları ülkemizde vize süreleri kadar ya da vize muafiyet süreleri kadar kalabilmekte, bu süreden daha uzun bir süre ile Türkiye sınırları içinde kalmak isteyen Azeri vatandaşları ise Azerbaycan vatandaşları için Türkiye oturma izni başvurusunda bulunarak vize sürelerinden daha uzun sürelerle Türkiye sınırlarında kalabilirler. Türkiye’de uzun süre ikamet etmek isteyen yabancılar, Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanunu’na göre belirlenmiş olan evrakları hazırlayarak başvuru yapmalı ve diğer bilinen isimleriyle ikamet izni ya da ikamet tezkeresi almalıdır.

Her il ya da ilçedeki Göç İdaresi Müdürlükleri tüm yabancı ülke vatandaşları için ikamet izni amacına uygun olarak müracaat almakta ve yabancıların oturma izni başvurularını değerlendirmektedir.

Azerbaycan vatandaşı oturma izni işlemleri, Göçmen Büro danışmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun için iletişim numaralarımız ya da e-posta adresimiz yoluyla danışmanlarımıza ulaşabilir ve başvurunuzu hemen gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca işlemleriniz sırasında varsa avukatınız ya da yasal temsilciniz de sizinle birlikte hazır bulunabilir.

 

Azerbaycan Vatandaşları Oturma İzni Nasıl Alınır?

Azerbaycan vatandaşları Türkiye oturma izni birkaç farklı çeşitten oluşmaktadır. Azeri vatandaşları durumlarına uygun olan ikamet izni için başvuruda bulunabilirler.

1- Kısa Dönem Oturma İzni

Diğer ikamet izni kategorilerinden herhangi biri için gerekli şartları sağlayamayan yabancı ülke vatandaşları kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunmalıdır. Bu ikamet izni için başvuruda bulunabilecek Azeri vatandaşların ticari bağlantı, bilimsel araştırma gibi sebeplerle ya da bir gayrimenkulü bulunduğu için Türkiye’de ikamet etmek istemesi gerekmektedir. Kısa Dönem Oturma İzni ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYIN.

2- Uzun Dönem İkamet İzni

Türkiye’de kesintisiz olarak en az 8 yıl boyunca bir oturma izniyle ikamet etmiş olan Azeri uyruklu kişiler İçişleri Bakanlığı Göç Politikaları Kurulunun belirlediği şartlar çerçevesinde uzun dönem ikamet izni alabilirler. Bu izin süresiz olarak verilmekte ve uzatılması gerekmemektedir. Kesintisiz 8 yıllık oturma izni süresinin hesaplanmasında öğrenci oturma izinlerinin yarısı kabul edilmektedir. Diğer oturma izinleri için böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Mültecilerin, şartlı mültecilerin ve ikincil koruma statüsü sahipleri ile insani izin sahiplerinin bu ikamet iznine geçiş yapmaları mümkün değildir. Uzun Dönem Oturma İzni ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYIN.

3- Öğrenci Oturum İzni

Türkiye’ye eğitim almak amacıyla gelmiş olan Azeri vatandaşları vize sürelerinden daha uzun bir süre ikamet etmek için öğrenci oturum izni almalıdır. Bu kişilerin Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumunda ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora seviyesinde bir eğitim alıyor olmaları gerekmektedir. Öğrenci oturum izni ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYIN.

4- Aile Oturum İzni

Türk vatandaşlarının Azerbaycan vatandaşı eşi, kendisinin ya da eşinin 18 yaşından küçük Azerbaycan vatandaşı çocukları, oturma izinlerinden herhangi birine sahip olan yabancılar ile mülteci statüsünde olanlar ve ikincil koruma statüsü sahiplerinin Azerbaycan vatandaşı eşi, kendisinin ya da eşinin 18 yaşından küçük Azerbaycan vatandaşı çocukları aile oturum izni için başvuru yapabilirler. Aile oturum izni ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için TIKLAYIN.

 

Oturma İzni Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. İkamet izni başvuru formu
 2. Pasaport veya yerine geçen belge
 3. Fotoğraf (biyometik, güncel ve beyaz fonda çekilmiş)
 4. Geçim belgesi
 5. Sağlık sigortası (Firmamız tarafından destek verilmektedir)
 6. Adresle ilgili belgeler
 7. Diğer belgeler (varsa evlilik cüzdanı, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı, ölüm belgesi vb.)

 

Kişisel durumunuza ve oturum izni almak için sahip olduğunuz gerekçeye özel olarak danışmanlarımız tarafından hazırlanacak evrak listesini öğrenmek ve başvurunuzu hemen gerçekleştirmek için çağrı merkezimiz ya da e-posta adresimiz üzerinden Göçmen Büro’ya ulaşabilirsiniz.

 

İl İlçe Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından alınan ve olumlu olarak değerlendirilen izin talepleri sonrasında ikamet kartının basımının yapılması sağlanmakta ve basımı tamamlanan ikamet kartları posta yoluyla Azerbaycan vatandaşı tarafından başvuru sırasında belirtilen adrese gönderilmektedir.

Azerbaycan vatandaşları Türkiye Oturma izni uzatma başvurularının izin süresinin bitmesinden 60 gün öncesine kadar herhangi bir zamanda, vize / vize muafiyet süresi içinde ya da bu sürelerin 10 güne kadar aşılmış olması halinde, çalışma izni iptal edilen ya da sona erenlerin ise sona erme / iptal tarihinden itibaren 10 gün içinde yapılması gerekmektedir.

Oturma izinlerinden herhangi biriyle Türkiye’de ikamet eden Azeri vatandaşların sahip oldukları ikamet izni gerekçeleri sona ermişse ancak Türkiye’de ikamet etmeye devam etmek istiyorlarsa kalış amaçlarına uygun izin için başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuruyu, ikamet izni gerekçelerinin bitiminden itibaren 10 gün içinde gerçekleştirmeleri şarttır.

Oturma izinlerinden birine sahip olan Azerbaycan vatandaşlarının bu ikamet iznini almasını sağlayan gerekçelerine ek olarak başka bir oturum izni almasını sağlayan yeni gerekçeler de ortaya çıktıysa mevcut olan oturum izni ile ikamet etmeye devam edebileceği gibi yeni gerekçeleri ile yeni bir oturum izni başvurusunda bulunma hakkı da doğmaktadır.

 

Azerbaycan Vatandaşları Oturma İzni Kabul Edilmeme Durumları

Aşağıdaki durumlarda izin başvurusu kabul edilmez, izin verilmişse iptal edilir, süresi biten izin uzatılmaz:

 • Kısa dönem ikamet izni için gereken şartlardan birinin veya birkaçının yerine getirilmemesi ya da uygun koşulların ortadan kalkması halinde başvuru reddedilir.
 • Verilmiş olan izin, veriliş amacı dışında kullanıldığının tespit edilmesi halinde izin iptal edilir.
 • Zorunlu kamu hizmeti, görev, eğitim veya sağlık nedenleri dışında bir sebeple son 1 yıl içinde toplamda 120 günden daha fazla bir süre Türkiye dışında kalınması halinde izin iptal edilir.
 • Hakkında geçerli sınır dışı etme kararı olanlara ya da Türkiye’ye giriş yasağı kararı bulunanlara izin verilmez, verilmişse de iptal edilir ve/veya uzatılmaz.
 • Kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturduğu ilgili güvenlik birimlerinin desteğiyle tespit edilen yabancıların oturum izinleri iptal edilir.
 • Öğrenci oturum izni için aranan şartların yerine getirilmemesi ya da ortadan kalkması halinde izin iptal edilir.
 • Öğrenci oturum izni sahibinin öğrenimini sürdüremeyeceğine dair bazı kanıtların ortaya çıkması halinde izin iptal edilir.
 • Öğrenci oturum izninin, veriliş amacı dışında kullanıldığına dair kanıtların tespit edilmesi halinde izin iptal edilir.

Paylaşmak Güzeldir

46 Comments

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Size nasıl yardımcı olabiliriz?

   Saygılarımızla,

  1. Sayın misafirimiz merhaba,
   Mail adresinize fiyat bilgisi gönderildi.
   İyi günler.

 1. İyi akşamlar.brn izmirde oturuyorum.kendim türk vatandaşıyım.annem azeri vatandaşı.annemi nasıl ikamet izni ala bilirim.benim yanımda kalacak. yardımcı olursanız sevinirim.masraf ne kadar olur.bunu da lütfen bilmek isterim

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Mail adresinize evrak listesi ve fiyat bilgisi gönderilmiştir.

   Saygılarımla,

 2. Merhaba benim sevdiğim kişi azerbeycanda ben yanıma almak istiyorum pasaportu felan yok nasıl yapabiliriz bu durumu pasaport çıkartsak oradan havaalanında da bizimkisi gibi vize verirlermi…

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Azerbaycan vatandaşları vize almaksızın 30 gün süreyle ülkemizde kalabilirler. Azerbaycan uyruklu kişi pasaportuyla ülkemize seyahat edebilir.Daha uzun bir süre kalmak istemesi durumunda ikamet izni alması gerekiyor.

   Saygılarımızla,

 3. iyi akşamlar ,,Azeriyim kendim Türkiyede 6 aylık oturma izni kaç para bilmek istiyorum ..Teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Ücretle ilgili size bilgilendirme mesajı gönderildi.

   Saygılarımızla,

 4. Azerbeycandan biriyle nikah yapacam. Yanlız onun oturum izni iptal olmuş Türkiyede uzun kalabilmesi için neler yapmamız gerekiyor. Nikah işlemi için neler hazırlamalıyız Nekadar masrafım çıkar Pasaportu var 10 yıllık bu konuda yardımcı olurmusunuz Oturum iznini nasıl alabilirim.

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Türkiye’de nikah akdi kurabilmeniz için yabancının Türkiye’de illegal durumda olmaması gerekmektedir. Öncelikle, müstakbel eşinize ikamet izni alınması gerekmekte olup, daha sonra evlenmeniz mümkün görünmektedir.
   Lütfen, +90 212 970 02 88 numaralı telefon numarasından bizimle iletişime geçiniz.

   Saygılarımızla,

  1. Sayın misafirimiz,

   Mail adresinize evrak listesi ve fiyat bilgisi gönderilmiştir.

   Saygılarımızla,

  1. Sayın misafirimiz,

   Bize bildirmiş olduğunuz mail adresine tekrar gönderildi.

   Lütfen, mail adresinizi doğru yazıp yazmadığınızı kontrol ediniz.

   Saygılarımızla,

 5. Selam aleykum ben yarin son gunum ben oturma izni almak istyorum bas vuruyorum.sistem diyollar kapali napicam ben lutfen yardimci olun …

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Maalesef, sistemde sık sık sorun yaşanmaktadır. Sorun yaşanmaması adına başvurularınızı son güne bırakmamanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla,

 6. merhaba. azeriler icin oturma izni artik gecerli diyil haberi aldim2 yillik oturma iznimi yeni almistim. by haber dogrumu?

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Azerbaycan vatandaşlarının oturma izni iptal edilmektedir diye bir şey söz konusu değildir. Oturma izni kişisel bir belge olması sebebi ile kişinin hukuka aykırı durumunun mevcut olması halinde iptal edilmektedir.

   Saygılarımızla,

 7. Merhaba. ben %100 görme engelliğim. baküdeyim şimdi. türkiyeye gelib engelli derneğinde melsek eğitimi almam için oturum izni ala bilirmiğim?

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Azerbaycan vatandaşları ülkemizde 30 günlük vize muafiyet süresi boyunca ikamet edebilir. Daha uzun bir süre Türkiye’de ikamet etmek isteyen Azerbaycan vatandaşlarının ikamet izni almaları gerekmektedir.Mesleki eğitime katılacağınız dernekten belge temin ederek kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla,

 8. Turkiyeye sartli giris nasil yapa bilirim.randovu gunumu iptal edib 10 gun icinde cikis yapmami istediler ama halbuki ahiska turkuyum.bende 10 gun icerisinde cikis yapdim cezami odedim simdide sartli giris yapmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim.

 9. Turkiyeye sartli giris nasil yapa bilirim.randovu gunumu iptal edib 10 gun icinde cikis yapmami istediler ama halbuki ahiska turkuyum.bende 10 gun icerisinde cikis yapdim cezami odedim simdide sartli giris yapmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim. ….sansim varmi

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   İkamet izni başvurusu iptal edilen yabancıların Türkiye’yi terk etmek için tanınan 10 günlük süre içinde sınır kapısında para cezalarını ödeyerek Türkiye dışına çıkmaları gerekmektedir. Aksi takdirde, İl Göç İdaresi tarafından haklarında sınırdışı kararı alınmaktadır.
   Şartlı giriş, yabancıya 10 gün içinde ikamet izni başvurusunda bulunmak şartıyla verildiğinden, bu aşamada daha önceki ikamet izni başvurunuzun hangi sebeple ret edildiği önem arz etmektedir.

   Saygılarımızla,

 10. merhabalar bir azerbaycan vatandasinin oturma iznini calistigi is yeri uzatmak istemiyor kendisi oturumunu uzatmasi icin ne ya yapmasi gerekir eski is yerinden bagimsiz olarak vereceginiz bilgi icin simdiden tesekkurler

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Çalışma izni ilk ve uzatma başvuruları, işveren tarafından yapılmakta olup, yabancı kendi nam ve hesabına herhangi bir işlem yapmamaktadır.

   Profesyonel meslek mensubu yabancılara, diğer kanunlarda belirtilen özel şartların sağlanması kaydıyla bağımsız çalışma izni verilebilir.Bu durumda kişinin bir işverene bağlı olarak değil de, bağımsız faaliyet göstermesi gerekmektedir.

   Saygılarımızla,

 11. salam ..Men ailemle birlikde (7 neferden ibaretdir) Turkiyede yasamaq isteyirem .Mene hansi senedeler lazimdir. evvelceden tesekkur edirem
  bilmek isteyirem oturum iznini nece ala bilerem

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Yabancıların vize veya vize muafiyet süresinden daha uzun bir süre Türkiye’de ikamet etmek istemesi durumunda, kısa dönem ikamet izni almaları gerekmektedir. Kısa dönem ikamet izni başvuruları ikamet edeceğiniz il ve ilçe Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne yapılmakta olup,şahsen veya bizim aracılığımızla başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu bizim aracılığımızla yaptırabilmek için 05330208586 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Saygılarımızla

 12. meraba.bem oturum izni verdim olumsuz geldi sebebide bilinmiyo.nr yapmam lazimve odenilen masraflar niye geri vermiyolar yarfimci olursaniz evinirim hormtler

 13. Ben oturma izini için gerekli evrakları hazırladım başvuru yaptim randevu tarihinde gittim bazi evraklarin eksik olduğunu söylediler 1 ay içerisinde onları tamamlamam gerekiyor fakar şimdi acil işim çikti gitmek mecburiyetindeyim vize sürem dolmuş ne yapmaliyim

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Şuan ikamet izninizin onaylanmamış olmaması bir diğer deyişle 30 günlük ek süre boyunca askıda olması sebebiyle yurt dışına cezalı olarak çıkış yapabilirsiniz. Havalimanından çıkarken vize ihlalinde bulunduğunuz sürelerin para cezasını ödemeniz gerekmektedir. Vize veya vize muafiyet süresini aşan her gün için para cezası ödenmektedir. Para cezasının ödenmemesi durumunda yabancı hakkında sınır dışı kararı alınmaktadır. Bu yüzden yurt dışına çıkış yaparken üzerinizde bir miktar para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımla,

 14. Merhaba. Yaşım 23. Türkiyede uzun dönem ikamet ve iş izni ala bilmem için ne yapmam gerek? Azerbaycanda mı almalıyım yoksa Türkiyeye gelip orda ala bilirmiyim? Masrafı ne kadardır? Daha önce ikamet etmedim, sadece tatil için 1 kere gitdim.

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Türkiye’de uzun dönem ikamet izni alabilmek için yabancının diğer koşulları icra etmek suretiyle en az 8 yıl kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet etmiş olması gerekmektedir. Türkiye’de daha önce ikamet etmemiş olduğunuzu göz önünde bulundurarak uzun dönem ikamet izni alamayacağınızı bildiririz. Bu koşullarda sadece kısa dönem ikamet izni alabilirsiniz. Kısa dönem ikamet izni en uzun 1 yıllık olarak düzenlenmektedir. İkamet izni yabancıya kendiliğinden çalışma hakkı tanımamaktadır. Yabancının Türkiye’de çalışabilmesi için öncelikle çalışma izninin olması gerekmektedir. Çalışma izni başvurusu yabancı tarafından değil, işveren tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de çalışabilmek için öncelikle, kendinize iş yeri bulmanız gerekmektedir.

   Saygılarımızla,

 15. Salam,men Azerbaycandan yeni geldim,burada islemek ucun oturun izini nece aca bileremi? Parasi ne kadar ve ne kadar zaman alir?

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Türkiye’nin Azerbaycan vatandaşlarına uyguladığı vize muafiyeti kapsamında Azerbaycan vatandaşları ülkemizde 30 gün kalabilirler. Daha uzun bir süre Türkiye’de kalmak isteyen Azerilerin ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekiyor. İkamet izni yabancıya kendiliğinden çalışma izni hakkı tanımamaktadır. Yabancının Türkiye’de çalışabilmesi çalışma izni alması gerekiyor. İkamet ve çalışma izni prosedürü ve fiyatları hakkında tarafınıza mail gönderilmiştir.

   Saygılarımızla,

   1. Cavabinizçin tesekkur ederim,ama emaileme biweyler gelmemiski benim,nasil oxuya bilirimki? Yeniden gonderseniz..

    1. Sayın misafirimiz,

     Bize bildirmiş olduğunuz mail adresine mail gönderildi. Lütfen spam kutusunu kontrol ediniz.

     Saygılarımızla,

 16. Salam,ben Azeriyem,bura 2 gundur gelmisem,men burada oturum izini ne kadar zaman icinde ala bilirim? Parasi ne kadar nereye getmem gerek?

 17. Selam,Turkiyede Azerbaycanlilaricin oturum izin yoxmus esitdinde,bu haber dorumu? Yeni geldim Azerbaycandan burada islemek ucun,oturun acmaqcun ne etmem gerek? Xahis etsem bi komeklik edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.