Cezayir Vatandaşları için Türkiye Vizesi

Cezayir Vatandaşları için Türkiye Vizesi

Türkiye, umuma mahsus pasaport sahibi Cezayir vatandaşlarına vize rejimi uygulamakta olup, resmi pasaport sahibi Cezayir vatandaşlarına 90 günlük vize muafiyet süresi tanımaktadır.
Umuma mahsus pasaport sahibi Cezayir Vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçiliği’ne müracaat ederek vize almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Turistik Vizesi, Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçiliği tarafından son 180 gün içinde Türkiye’de toplam kalış süresi 90 günü geçmemek koşulu ile verilmektedir. Ayrıca, 18 yaşından küçük ve 35 yaşından büyük umuma mahsus pasaport sahibi Cezayir vatandaşları, belirtilen şartları taşımaları kaydıyla, tek girişli 30 gün süreli elektron vize alabilirler.
Türkiye’ye vize başvurusunda bulunan Cezayir vatandaşlarının aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir:
• Vize başvurusunda bulunan yabancının en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport sahibi olması gerekmektedir;
• 18 yaşından büyük ve 35 yaşından küçük Cezayir vatandaşlarının online vize başvurusunda bulunduktan sonra randevu gününde Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçiliği’ne bizzat kendilerinin gitmeleri gerekmektedir;
• Vize başvuru sahiplerinin Türkiye’de kalacakları süreyi kapsayan sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir;
• Vize süresi, Cezayir uyruklu yabancı son 180 günde 90 günden fazla kalma hakkı vermez;
• Türkiye’de 90 günden daha uzun bir süre kalmak isteyen Cezayir vatandaşlarının İl Göç İdaresi’ne müracaat ederek kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir;
• Çiftte vatandaşlığı bulunan Cezayir vatandaşlarının son 180 gün içinde farklı pasaportlarını kullanarak 90 günden fazla Türkiye’de kalmaları mümkün değil;
• Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olduğu durumlarda, anne ve babanın muvafakatname vermesi gerekmektedir. Anne ve(ya) babadan birinin hayatta olmaması halinde, velayet sahibinden muvafakat alınmaktadır;
• Türkiye Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvurularının ret ile sonuçlanması durumunda, vize harcının iadesi yapılmamaktadır.

Cezayir Vize Rejimi

Türkiye’ye gelecek olan yabancıların geliş ve kalış amaçlarına uygun vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Cezayir vatandaşlarının online olarak vize başvurularını yaptıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçiliği’ne şahsen gelmeleri talep edilmektedir.

Türkiye Elektron Vizesi

Türkiye Elektron Vizesi, eskiden sınır kapısında verilen bandrol veya kaşe vizesini kaldırarak yerine uygulama alanı bulmuştur.
Elektron vize, ticari veya turizm amacı ile seyahat eden Cezayir vatandaşlarına verilmekte olup, çalışma, öğrenim, staj vs sebepler ile Türkiye’ye gelecek olan yabancıların Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne şahsen vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.
Elektron vize 18 yaşından küçük, 35 yaşından büyük Cezayir vatandaşlarına verilmekte olup, çıktısının alınarak yolculuğun bitişine kadar yabancının yanında muhafaza etmesi gerekmektedir.
Elektron vize başvurusunda bulunacak olan Cezayir vatandaşlarının aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:
• Yabancının Türkiye’ye turizm veya ticari amaçlı seyahat etmesi;
• Dönüş biletini almalı;
• Talep edildiği takdirde, Türkiye’de kalacağı her gün için 50 USD olduğunu kanıtlayabilmeli;
• Başvurucunun yaşının 18’den küçük ya da 35’den büyük olmalı;
• Başvurucunun Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli pasaportu olmalı.

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.