Türk Vatandaşlığının Evlilik Yoluyla Kazanılması

Türk vatandaşlığı iki şekilde kazanılmaktadır. Bunlardan ilki doğum yoluyla vatandaşlığın kazanılmasıdır. İkincisi, sonradan vatandaşlığının kazanılması yoluna ilişkin olup bu yazımızda Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılmasına yer vereceğiz.

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olma Şartlar

Öncelikle, Türk vatandaşı ile evlilik yabancılara kendiliğinden Türk vatandaşı olma hakkı doğurmaz. Evlilik yolu ile Türk vatandaşı olmanın şartları 5901 Sayılı Vatandaşlık Kanunu’nun 16.maddesinde düzenlenmiştir. İlgili kanun metni gereğince, yabancı uyruklu şahsın eş üzerinden vatandaş olabilmesi için aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir:

 • Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan yabancının en az 3 yıldan beri Türk vatandaşı ile evli olması ve evliliğin devam ediyor olması;
 • Eşlerin aile birliği içinde yer alması;
 • Yabancının evlilik birliğine aykırı faaliyette bulunmaması;
 • Yabancının kamu güvenliğini tehdit edecek bir halinin bulunmaması.

Yabancılar yukarıdaki şartları taşımaları durumunda yerleşim yerlerinin bulundukları valiliklere vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Fakat Türk vatandaşı eşin başvuru tarihinden sonra vefat etmesi durumunda, eşlerin aile birliği içinde yaşaması şartı aranmaz.

Kanun metninin son fıkrası evliliğin butlanla sonuçlanması sonucu Türk vatandaşlığı kazanan yabancının durumunun ne olacağı ile ilgilidir. Eğer, yabancı evlenmede iyiniyetli ise vatandaşlığı iptal edilmez.

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olmak İçin Gerekli Evraklar

Başvuruda İstenilen Belgeler

 1. Eksiksiz doldurulmuş vatandaşlık başvuru formu;
 2. Türk eşin nüfus cüzdanının fotokopisi;
 3. Pasaport veya benzeri belgenin noter onaylı Türkçe tercümeli nüshası;
 4. Yabancı eşin doğum belgesinin Türkçe tercümesin noter onaylı nüshası;
 5. Evlilik Cüzdanı (fotokopisi ibraz edilecek);
 6. Yerleşim yeri Türkiye olan yabancılar için en son alınan ikamet izni;
 7. Eşlerin aile birliği içinde yaşadığını gösterir belge (kira sözleşmesi, banka hesabı gibi);
 8. Son 6 ay içinde çekilen beyaz fonlu biyometrik fotoğraf;
 9. Yabancı hakkında her hangi bir suç nedeni ile hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı var ise noter onaylı örneği;
 10. Vatandaşlık başvuru hizmet bedelinin yatırıldığını gösterir belge.

Vatandaşlığı kazanma işlemleri ne kadar sürede sonuçlandırılır?

Vatandaşlık başvurularında işlemin hızlı yürümesinin size bağlı olduğunu unutmayınız. Vatandaşlık başvurularında verilen bilgi ve belgelerinin eksiksiz ve gerçeğe aykırı olmaması gerekmektedir. Bu bilgilerin idare tarafından temin edilmeye çalışılması işlemin başvuru sürecinin yavaş ilerlemesine sebep olacaktır.

Bu işlemler hakkında detaylı bilgi için +902129700288 no’lu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir

53 Comments

 1. Slm.hayirli günler..ben Bulgaristan vatandaşıyi.turk vatandandasinla evlendim…Bulgara yaşıyoruz beraber.bes senedir.uc yıl sonra vatandaşlık hak ettim.bulgaristandaki turk konsolosluktan baş vurduk.evraklari verdim.konsolos onayladı herşeyi.evraklar Türkiye gelmiş hallya kimlik çıkmadı.girip numarayla bakıyoruz …genel nüfuz mudurlunde hep aynı yerde…nezaman çıkar acaba artık çok oldu iki sene nerdeyse….yardımcı olur musunuz bana…teşekkür ederim..

  1. Merhaba, başvurunuzu biz yapmadığımız için cevap vermemiz mümkün değildir, bizim yaptığımız başvurular daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.

   1. Merhaba ben 6 yildir turk vatandaşıyla evliyim ama eşim yakin zamanda vefat etti ben vatandaslik almak istiyordum simdi nasil olacak benim durumum tsk ederim

 2. Esim suryeli 6 yil evliyiz resmi olarak 1.5 yil evliyiz 1.5 ve 5 yasinda cocuklarim car Esim ne zaman turk vatandas ne zaman olur

 3. Merhabalar. Türk vatandaşı olarak Ukrayna vatandaşı ile 6 ay önce evlendim. Öğrenciyim ve şu an beraber yaşamıyoruz. Ben ailemle kalıyorum. O Ukrayna’daki kendi evinde yaşıyor. 2 ayda bir ben oraya gidiyorum veya o buraya geliyor. Bu durum Türk vatandaşlığını kazanmasında bir sorun teşkil eder mi? İkamet tezkeresi alması gerekir mi? 3 yıl evlilik sonrası yapılacak başvuruda ne gibi problemler olur?

  1. Merhabalar,

   Tabi sorun teşkil eder, 3 yıllık evliliğinizde 180 günden fazla yurtdışında kalamaz, aile ikameti bile alsanız vatandaş olana kadar böyle.

   Ayşegül Satır Eyibil
   0212 970 0288

 4. Bulgaristan vatandasiyim Turk vatandasi Ile evlik yapmak istiyorum nikyah Yaptik tan sonra oturum izni icin basvurdugumda nezaman cikar ve 3 ay kalma surem oldu icin onu uzatabilitmiyim

  1. Merhabalar,

   Oturum yaparak uzatabilirsiniz kalma sürenizi

   0212 970 0288
   Çiğdem Barak

 5. Merhabalar esim kirgizistan uyruklu 2019 ekiminde 3 yil dolacak ama kibrista ikamet ediyoruz Türkiyede nikahimizi yaptik.vatandaslik almasinds bir sorun teskil edermi.

 6. Yurt dışına çıkarken deport yiyen bir kişinin deport cezası o kişi yurt dışındayken ödenir mi? nereye ve nasıl ödenir..

 7. Eşim Rus vatandaşı bayan. 11 yıldır evliyiz. Birkaç ay önce vatandaşlık muracaatı yaptık. Sonucu bekliyoruz. Bu süre zarfında eşime boşanma davası acabilirmiyim? Açarsam vatandaşlık başvurusu iptal olurmu. Yada diyelimki yinede vatandaş oldu. Daha sonra boşanırsak vatandasligi iptal olurmu?
  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Süreç içinde boşanırsanız başvuru iptal olur ama vatandaş olursa o geri alınmaz.

 8. Merhaba ben türk vatandaşıyım suriyeli ile evliyim resmiyette evlilik cuzdanimiz var tam 3 yıl oldu ve 2.5 yaşında çoğunumuz var eşimin türk vatandaşı olmasını istiyorum şimdi başvurabiliyormuyuz

 9. İyi günler Ukrayna vatandasiyla 2006 yılandan itibaren evliyim 12 ve 10 yaşında çocuklarım var türk kimlikleri mevcut eşimin türk vatandaşligi için müracaat etmeyi düşünüyorum.Sizin aracılığızla müracaat edersem ne kadar sürede sonuclanir.Ukraynada yasamaktayim.

 10. Merhaba,

  Başvuru yapabilmek için 3 yıl tam olarak dolması gerekiyor mu yoksa evlenme yolu ile vatandaşlık başvurusu 2-3 ay önceden yapılabiliyor mu? teşekkürler,

  1. Merhabalar,

   3 yıl dolduktan sonra tekrar aile ikameti yaptırmanız gerekir, süre tam dolduktan sonra başvuru yaparsınız. Vatandaşlık başvuruları 1 yılı aştığı için, sonuçlanması esnasında aile ikametinin olması şarttır.

 11. İyi günler Ben Endonezya Vatandaşlık Türkiye 6 yıl evlilik Türk vatandaş başvuru yaptım ve mülakat girdim fakat mülakattan sonra hiç bir cevap gelemiyor kaç kere dilekçe yazdım ama hala gelmedi, bukadar çok bekledim ki vatandaş kazanabilir mi? Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Vatandaşlık başvuruları genelde 1 ile 2 yıl kadar sürer,yoğunluğa göre de değişiklik gösterebilir.

 12. MERHABA, TÜRKİYEDE KAÇAK DURUMUNDA OLAN YABANCILAR YURTDIŞI ÇIKIŞI YAPMADAN CEZAYI BURADA ÖDEYEREK TÜRK VATANDAŞI İLE EVLİLİK YAPABİLİR MI?

 13. Slm.Ben Özbekistan vatandaşiyim yaşim 21de ikin senedir ikamet izinim var nasil türk vatandaşlik alabilirim yardamci olursaninz memnun olurdim ..

 14. Merhaba benim eşim Suriye li ve resmî nikahimizi 6 ay önce Türkiye de yaptik bi kaç gün önce de göç idaresinden geçici kimlik verdiler ve normal şartlarda 3 yılını tamamladiktan sonra gerçek Türk vatandaşı olacak fakat eşim diploma li bir öğretmen dir kendisi bu vesile ile erken vatandaşlık alabilir mi acaba onu öğrenmek istiyorum…Teşekkürler “

 15. Merhaba iyi günler ben türk vatandaş için baş vurdum bütün işlemleri yaptım resmi 6 yıllık evliyim bir tane çocuğum var en son mulakat bulundum bazı sorular sordular sonra sen giti biz sana haber ederiz dediler kimliğim almak için ve bir ay oldu daha cevap almadım acaba bu ne kader süre bilir?

 16. Ben yabancı eşimle üç yıl önce evlendim aramızda sorunlar oldu ben boşanma davası açtım ama sonra davadan vazgeçtim şimdi vatandaşlık için başvurabilir miyim mahkemenin dava daha kapanmadi şimdiden basvurumuzu yapsak acaba bu sorun teşkil eder mi basvuruda

 17. Merhabalar ben Afganistan Türk göçmeni 3 senedir evliyim resmini nikahlı 2 sene aile ikamesi kullandım benim şahıs şirketim öldüğü için çalışma izni almak zorundaydım Bir sene Çalışma iznim zamanında oldu 2 aydaır yenisi gelmiş
  2 tane çocuğum var hem de kimlikleri var evim var ama Eşimin üzerine tapusu sizin
  Sizin aracılığızla müracaat edersem ne kadar sürede sonuclanir.?

 18. Merhaba iranlıyım burda çalışma iznim var 22.01.2019 da komisyona girdim güzel geçti ne zaman cevap alırım ?

 19. Merhaba
  Evlendiğin eşim türk vatandaşlığını aldıkdan sonra boşanmak istiyor. Evliliğimiz gerçek bir evlimindi. Ama sanırım ben bu konuda yanılmışım. Vatandaşlığın iptali için şikayette bulunabilirmiyim dava açabilirmiyim sonuç da kandırdım ve yasal hakkımı aramak istiyorum.

 20. İyi günler bulgaristan vatandaşıyım 7yıldır tc vatandaşı ile evliyim 2 yıl önce başvuru yaptım fatih yabancılar şubesinden henüz bir gelişme yok sürekli araştırılıyor

 21. Merhabalar ben kazakistan vatandasyim 5senedir evliyim 2 tane cocugum var ikamet var tum evraklarim var fakat mogolistanda dogdugim icin dogum belgem mogol dilinde .hasar gormus durumda mogol elciliginie muracat ettim fakat onlar cok eski evrak oldigi icin yapamaycaklarin soylediler ne yapmalyim?

 22. MERHABALAR ESİM AZERBAYCAN VATANDAŞİ VE 8 9 YASİNDAN İTİBAREN ANNESİ İLE TÜRKİYEDE YASAMAKTA LİSANS EĞİTİMİNİ TÜRKİYEDE ALDİ. EVLENELİ 3 YİL OLDUGU GİBİ VATANDASLİK İCİN BASVURDUK BİR OGLUMUZ VAR BASVURALİ BİR YİLİ GECTİ VE DAHA SONUC ALAMADİK. ESİMİN PASAPORTUNUN SURESİ BİTTİGİ İCİNDE İZNİNİ UZATAMIYORUZ VE AZERBAYCAN A GİDİP PASAPORTU YENİLETECEK MADDİ GÜCÜMÜZ YOK VE OGLUMUZUN RAHATSIZLIĞI SEBEBİ İLEDE GİDEMİYORUZ. BU DURUMDA NE YAPMALİYİZ ?

  1. Kemal bey işlemleri yaptığınız danışmanlık bürosu ile iletişime geçmenizi öneririm. Ayrıca müracaat ettiğiniz kurumu rahatsız edin. Bu vatandaşlık işlemleri malesef uzun sürüyor.

 23. Merhaba ben Türk vatandaşıyım eşim İngiliz. 7 yıldır evliyiz. İstanbul’da yaşıyoruz. Eşim ikametgah izni ile Türkiye’de kalıyor. Türk vatandaşlığı başvurusu için Türkçe bilmesi gerekiyor mu? Bir mülakat yapılıyor mu ? mülakat türkçe mi ? Evimize gelip kontrol ediliyor muyuz ? 1,5 2 yıl içinde sonuçlanan bir süreç olduğunu okudum. Bu süreçte pasaportu yetkili makamlarda mı kalıyor? Hayır ise süreç içinde yurt dışına çıkabilme serbestisi var mı?

 24. Merhabalar
  Eşim ile 2 yıldır evliyiz eşim Azeri vatandaşı bir kızımız var ve birde çocuğumuz olacak Eşimin Türk vatandaşlığına geçmesini 3 yıl beklememiz mi gerek yoksa çocukların olmasında vatandaşlık için bir öncelik hakkı doğuyor mu?
  TESEKKÜRLER…

 25. Merhabalar. Türk vatandaşı bir arkadaşım Rus vatandaşı bir kadınla 10 yıldır evli, evlilik yoluyla vatandaşlık kazanımı için yaptıkları başvuru reddedilmiş. Kadın, Rusya’da şirketi bulunduğu için zaman zaman yurt dışına gidip geliyor. Ret kararının nedeni bu durum olabilir diye düşünüyoruz. Avukatlık yaptığım için bana danıştı, fakat bu konularla ilgili hiç çalışmadım. Yaptığım kısa bir araştırma sonucunda 3 yıldır evli olma ve diğer birkaç şart aranmakta olduğunu gördüm, ancak genel hükümlerle vatandaşlık kazanımından farklı olarak evlilik yoluyla vatandaşlık kazanımında İKAMET ŞARTI aranıyor mu? (Zira yorumlarda 180 günden fazla yurt dışında bulunulmaması gerektiği şeklinde açıklama yapılmış, bunun yasal dayanağı nedir?)

 26. Merhaba benim eşim sudanlı 6 yıldır evleyim sudandan turist vizesi ile giriş yaptı süresi 30 gün ama daha vatandaşlık başvurusu yapmadım bugün süre doldu başvuruyu yaparsam nekadar bi sürede vatandaş olabilir ve cezası varmı

 27. Merhaba evlilik yolu ile vatandaşlık kazanilmasina 06.12.2018 başvur yaptım şuan genel müdürlüğe arşiv araştırma diye yanıt geliyor ne zaman sonuçlanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.