Türk Vatandaşlığının Evlilik Yoluyla Kazanılması

Türk vatandaşlığı iki şekilde kazanılmaktadır. Bunlardan ilki doğum yoluyla vatandaşlığın kazanılmasıdır. İkincisi, sonradan vatandaşlığının kazanılması yoluna ilişkin olup bu yazımızda Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılmasına yer vereceğiz.

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olma Şartlar

Öncelikle, Türk vatandaşı ile evlilik yabancılara kendiliğinden Türk vatandaşı olma hakkı doğurmaz. Evlilik yolu ile Türk vatandaşı olmanın şartları 5901 Sayılı Vatandaşlık Kanunu’nun 16.maddesinde düzenlenmiştir. İlgili kanun metni gereğince, yabancı uyruklu şahsın eş üzerinden vatandaş olabilmesi için aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir:

 • Vatandaşlık başvurusunda bulunacak olan yabancının en az 3 yıldan beri Türk vatandaşı ile evli olması ve evliliğin devam ediyor olması;
 • Eşlerin aile birliği içinde yer alması;
 • Yabancının evlilik birliğine aykırı faaliyette bulunmaması;
 • Yabancının kamu güvenliğini tehdit edecek bir halinin bulunmaması.

Yabancılar yukarıdaki şartları taşımaları durumunda yerleşim yerlerinin bulundukları valiliklere vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Fakat Türk vatandaşı eşin başvuru tarihinden sonra vefat etmesi durumunda, eşlerin aile birliği içinde yaşaması şartı aranmaz.

Kanun metninin son fıkrası evliliğin butlanla sonuçlanması sonucu Türk vatandaşlığı kazanan yabancının durumunun ne olacağı ile ilgilidir. Eğer, yabancı evlenmede iyiniyetli ise vatandaşlığı iptal edilmez.

Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olmak İçin Gerekli Evraklar

Başvuruda İstenilen Belgeler

 1. Eksiksiz doldurulmuş vatandaşlık başvuru formu;
 2. Türk eşin nüfus cüzdanının fotokopisi;
 3. Pasaport veya benzeri belgenin noter onaylı Türkçe tercümeli nüshası;
 4. Yabancı eşin doğum belgesinin Türkçe tercümesin noter onaylı nüshası;
 5. Evlilik Cüzdanı (fotokopisi ibraz edilecek);
 6. Yerleşim yeri Türkiye olan yabancılar için en son alınan ikamet izni;
 7. Eşlerin aile birliği içinde yaşadığını gösterir belge (kira sözleşmesi, banka hesabı gibi);
 8. Son 6 ay içinde çekilen beyaz fonlu biyometrik fotoğraf;
 9. Yabancı hakkında her hangi bir suç nedeni ile hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı var ise noter onaylı örneği;
 10. Vatandaşlık başvuru hizmet bedelinin yatırıldığını gösterir belge.

Vatandaşlığı kazanma işlemleri ne kadar sürede sonuçlandırılır?

Vatandaşlık başvurularında işlemin hızlı yürümesinin size bağlı olduğunu unutmayınız. Vatandaşlık başvurularında verilen bilgi ve belgelerinin eksiksiz ve gerçeğe aykırı olmaması gerekmektedir. Bu bilgilerin idare tarafından temin edilmeye çalışılması işlemin başvuru sürecinin yavaş ilerlemesine sebep olacaktır.

Bu işlemler hakkında detaylı bilgi için +902129700288 no’lu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir

22 Comments

 1. Slm.hayirli günler..ben Bulgaristan vatandaşıyi.turk vatandandasinla evlendim…Bulgara yaşıyoruz beraber.bes senedir.uc yıl sonra vatandaşlık hak ettim.bulgaristandaki turk konsolosluktan baş vurduk.evraklari verdim.konsolos onayladı herşeyi.evraklar Türkiye gelmiş hallya kimlik çıkmadı.girip numarayla bakıyoruz …genel nüfuz mudurlunde hep aynı yerde…nezaman çıkar acaba artık çok oldu iki sene nerdeyse….yardımcı olur musunuz bana…teşekkür ederim..

  1. Merhaba, başvurunuzu biz yapmadığımız için cevap vermemiz mümkün değildir, bizim yaptığımız başvurular daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.

 2. Esim suryeli 6 yil evliyiz resmi olarak 1.5 yil evliyiz 1.5 ve 5 yasinda cocuklarim car Esim ne zaman turk vatandas ne zaman olur

 3. Merhabalar. Türk vatandaşı olarak Ukrayna vatandaşı ile 6 ay önce evlendim. Öğrenciyim ve şu an beraber yaşamıyoruz. Ben ailemle kalıyorum. O Ukrayna’daki kendi evinde yaşıyor. 2 ayda bir ben oraya gidiyorum veya o buraya geliyor. Bu durum Türk vatandaşlığını kazanmasında bir sorun teşkil eder mi? İkamet tezkeresi alması gerekir mi? 3 yıl evlilik sonrası yapılacak başvuruda ne gibi problemler olur?

  1. Merhabalar,

   Tabi sorun teşkil eder, 3 yıllık evliliğinizde 180 günden fazla yurtdışında kalamaz, aile ikameti bile alsanız vatandaş olana kadar böyle.

   Ayşegül Satır Eyibil
   0212 970 0288

 4. Bulgaristan vatandasiyim Turk vatandasi Ile evlik yapmak istiyorum nikyah Yaptik tan sonra oturum izni icin basvurdugumda nezaman cikar ve 3 ay kalma surem oldu icin onu uzatabilitmiyim

  1. Merhabalar,

   Oturum yaparak uzatabilirsiniz kalma sürenizi

   0212 970 0288
   Çiğdem Barak

 5. Merhabalar esim kirgizistan uyruklu 2019 ekiminde 3 yil dolacak ama kibrista ikamet ediyoruz Türkiyede nikahimizi yaptik.vatandaslik almasinds bir sorun teskil edermi.

 6. Yurt dışına çıkarken deport yiyen bir kişinin deport cezası o kişi yurt dışındayken ödenir mi? nereye ve nasıl ödenir..

 7. Eşim Rus vatandaşı bayan. 11 yıldır evliyiz. Birkaç ay önce vatandaşlık muracaatı yaptık. Sonucu bekliyoruz. Bu süre zarfında eşime boşanma davası acabilirmiyim? Açarsam vatandaşlık başvurusu iptal olurmu. Yada diyelimki yinede vatandaş oldu. Daha sonra boşanırsak vatandasligi iptal olurmu?
  Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Süreç içinde boşanırsanız başvuru iptal olur ama vatandaş olursa o geri alınmaz.

 8. Merhaba ben türk vatandaşıyım suriyeli ile evliyim resmiyette evlilik cuzdanimiz var tam 3 yıl oldu ve 2.5 yaşında çoğunumuz var eşimin türk vatandaşı olmasını istiyorum şimdi başvurabiliyormuyuz

 9. İyi günler Ukrayna vatandasiyla 2006 yılandan itibaren evliyim 12 ve 10 yaşında çocuklarım var türk kimlikleri mevcut eşimin türk vatandaşligi için müracaat etmeyi düşünüyorum.Sizin aracılığızla müracaat edersem ne kadar sürede sonuclanir.Ukraynada yasamaktayim.

 10. Merhaba,

  Başvuru yapabilmek için 3 yıl tam olarak dolması gerekiyor mu yoksa evlenme yolu ile vatandaşlık başvurusu 2-3 ay önceden yapılabiliyor mu? teşekkürler,

  1. Merhabalar,

   3 yıl dolduktan sonra tekrar aile ikameti yaptırmanız gerekir, süre tam dolduktan sonra başvuru yaparsınız. Vatandaşlık başvuruları 1 yılı aştığı için, sonuçlanması esnasında aile ikametinin olması şarttır.

 11. İyi günler Ben Endonezya Vatandaşlık Türkiye 6 yıl evlilik Türk vatandaş başvuru yaptım ve mülakat girdim fakat mülakattan sonra hiç bir cevap gelemiyor kaç kere dilekçe yazdım ama hala gelmedi, bukadar çok bekledim ki vatandaş kazanabilir mi? Teşekkürler

  1. Merhabalar,

   Vatandaşlık başvuruları genelde 1 ile 2 yıl kadar sürer,yoğunluğa göre de değişiklik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.