Özbekistan Vatandaşları için Türkiye’de Oturma İzni

Özbekistan Vatandaşları için Türkiye’de Oturma İzni

Özbekistan vatandaşları ülkemize vize muafiyeti kapsamında herhangi bir vize almadan gelebilir ve 30 gün boyunca vize muafiyeti kapsamında ikamet edebilirler. Ayrıca, Özbekistan vatandaşları şartlarını taşımaları durumunda Türkiye’de kısa süreli oturma izni,  aile oturma izni, öğrenim amaçlı oturma izni, uzun dönem oturma izni, insani oturma izni veya insan ticareti mağduru oturma izni türlerinden herhangi birini alabilir.

Çalışma izni belgesinin aynı zamanda oturma izni yerine de geçerli olması sebebiyle, çalışma izni bulunan Özbekistan Vatandaşlarının ilaveten oturma izni alması gerekmemektedir.

Türkiye’de 30 günden fazla kalmak isteyen Özbekistan vatandaşlarının ikamet izni alması gerekmektedir. İkamet izni düzenlemeye yetkili makam Göç İdaresi olup, kişinin şartlarını taşıdığı ikamet türüne göre randevu alması gerekmektedir.

Bütün ikamet türlerine yapılan başvurularda Özbekistan uyruklu yabancının aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir:

 • Yabancının talep ettiği ikamet izni süresinin bitiş tarihinden 60 gün daha süresi olan pasaport veya yerine geçerli belgeyi taşıması gerekmektedir;
 • İkamet izni başvuru tarihinde yabancının vize veya vize muafiyet süresini geçmemesi gerekmektedir;
 • İkamet izni başvuru türünün kalış amacına uygun seçilmesi gerekmektedir;
 • İlk kez ikamet izni başvurusunda bulunan yabancının belirlenen gün ve saatte randevusuna gitmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, başvurusu iptal edilmektedir;
 • İkamet izni uzatma başvuruları kargo vasıtasıyla yapılmakta olup, kişinin bizzat Göç İdaresi’ne gitmesi gerekmemektedir.
 • İkamet izni uzatma başvuruları, yabancının ikamet izninin süresinin dolmasına 60 gün kala aktif olmaktadır. Her halükarda, ikamet izni süresi dolmadan uzatma başvurusunun yapılması gerekmektedir;
 • İkamet izni başvuruları en geç 90 gün içinde sonuçlandırılmakta olup, yabancının ikamet izni adresine gönderilmektedir.

Türkiye’de Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize muafiyet süresinden daha uzun bir süre Türkiye’de ikamet etmek isteyen Özbekistan Vatandaşlarının aşağıdaki ikamet türlerinden birine müracaat ederek ikamet izni alması gerekmektedir.

 1. Kısa Dönem İkamet İzni

Kısa dönem oturma izni başvurusunda bulunmak isteyen Özbekistan vatandaşlarının, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda öngörülen koşullardan birine haiz olması gerekmektedir. Söz konusu kanun metni gereğince, aşağıdaki hususlardan birini taşıyan yabancılar kısa dönem ikamet izni alabilir.

 • Türkiye’de gayrimenkulü bulunan yabancılar;
 • Türkiye’de bilimsel araştırma yapmak isteyen yabancılar;
 • Türkiye’de turizm amacıyla ikamet edecek olan yabancılar;
 • Türkiye’de ticari bağlantı kurmak amacıyla ikamet edecek olan yabancılar;
 • Hizmet içi eğitim programına katılacak yabancılar;
 • Erasmus, Farabi, Mevlana Eğitim programı kapsamında eğitim almaya gelen yabancılar;
 • Tedavi olmak amacıyla gelen yabancılar;
 • Türkçe kurslarına katılacak yabancılar;
 • Kamu kurumları vasıtasıyla Türkiye’de araştırma, eğitim, staj ve kurslara katılacak yabancılar;
 • Türkiye’den mezun olan yabancılar (mezuniyetten itibaren 6 ay içinde müracaat edilmesi gerekmektedir);

 1. Aile İkamet İzni

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı biri ile evlenen Özbekistan vatandaşları aile ikamet izni alabilirler.

 1. Öğrenci İkamet İzni

Ülkemizde ön lisans, lisans, lisansüstü, doktora eğitimi alan yabancılara düzenlenen ikamet türüdür. Özbekistan uyruklu yabancı Yükseköğretim kurumuna kayıt olduktan sonra öğrenci ikamet izni başvurusunda bulunabilir.

 1. Uzun Dönem İkamet İzni

Özbekistan uyruklu yabancının uzun dönem ikamet iznine başvuruda bulunabilmesi için en az 8 yıl kesintisiz olarak Türkiye’de oturmuş olması gerekmektedir. Süre hesabı yapılırken, yabancının öğrenci olarak oturduğu ikamet sürelerin yarısı sayılmaktadır. Ayrıca yabancının son 3 yıl içinde sosyal yardım almamış olması gerekmektedir.

Özbekistan Vatandaşları Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Özbekistan uyruklu yabancıdan istenen gerekli evraklar yabancının şahsi durumuna ve başvuruda bulunacağı ikamet türüne göre değişiklik göstermektedir. Göçmen Büro danışmanları ile iletişime geçerek ikamet izni başvuru ve uzatma işlemlerini yapabilirsiniz.

Tüm oturma izni türlerinde Özbekistan uyruklu yabancıdan istenen gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır. Yabancının ilaveten ikamet izni türüne göre talep edilen belge hazır etmesi gerekmektedir.

 • Özbekistan uyruklu yabancıya ait İkamet İzni Başvuru Formu;
 • Pasaport veya yerine geçerli belgenin bir nüshası;
 • Genel Sağlık Sigortası;
 • Maddi düzeni gösterir belge;
 • Yerleşim yeri belgesi.

Özbekistan uyruklu yabancının, sistem üzerinden belirtilen gün ve saatte randevunun alındı il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne giderek gerekli evrakları ilgili memura teslim etmesi gerekmektedir. Türkiye oturma izni başvuruları olumlu neticelenen Özbek uyruklu başvuru sahiplerinin ikamet kartı basılarak başvuru formunda belirtilen adrese gönderilmektedir.

İkamet izni uzatma başvuruları posta aracılığı ile yapılmakta olup, uzatma başvurusunda bulunan Özbekistan vatandaşlarının gerekli evrakları posta aracılığı ile göndermesi gerekmektedir.

Oturma İzni Geçiş Başvurusu

Yukarıda da belirttiğimiz üzere,  Özbekistan uyruklu yabancılar kısa dönem ikamet izni, aile ikamet izni, öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, insani ikamet izni, insan ticareti mağduru ikamet izni sebeplerinden herhangi biri ile ülkemizde ikamet edebilir. Ancak Özbekistan uyruklu yabancının ikamet ettiği izin türünün sebebinin ortadan kalktığı durumlarda, ikamet izni geçiş başvurusu yapılabilir. İkamet izni geçiş başvurularındaki maksat, yabancının ülkemizde amacına uygun olarak ikamet etmesidir.

İkamet izni geçiş başvurusunun eski ikamet türünü ortadan kaldıran sebebinin bitmesinden itibaren 10 gün içinde yapılması gerekmektedir.

Özbekistan uyruklu yabancının mevcut ikamet sebebi ortadan kalkmadan yeni bir ikamet sebebi de doğabilir. Bu tür durumlarda, yabancı mevcut ikamet izni ile ikamet etmeye devam edebileceği gibi, yeni ikamet izni başvurusunda da bulunabilir.

Paylaşmak Güzeldir

2 Comments

 1. Özbekistan yeni pasaportlarını ne zamandan itibaren İstanbul’da alabiliriz? Çocukların okulu var şuan oturma izni veli çalışma izni esasında verilmiş olup ekim ayın 31 kadar geçerlidir. Yeniden uzatma başvuru yapılması için göç idare uzmanları yeni (bordo) pasaport ile başvuru yapılmasını belirti. Bu konuda kanunlara uymak istiyoruz ama Özbekistan’a gidip yaptırmak okul zamanına ve velinin iş programına sıkıntı oluşturuyor, o yüzden İstanbul’da (bordo) pasaportları alabilmemiz için yardımınızı rica ederiz.
  Şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.