Taşınmaz Malı Bulunan Yabancıların İkamet İzni

Türkiye’de Taşınmaz Malı Bulunan Yabancılar

Uluslararası hukukun en önemli ilkelerinden biri karşılıklılık ilkesidir. Karşılıklılık diğer adı ile mütekabiliyet ilkesi, yabancı ülkelerde Türk vatandaşlarına tanınan hakların Türkiye’deki o ülke vatandaşlarına tanınmasıdır.

Karşılıklılık ilkesi gereğince, yabancılar Türkiye’de taşınmaz mal edinebilmekteydi. Diğer bir ifade ile, Türklerin taşınmaz edinebildiği ülke vatandaşları da Türkiye’de taşınmaz edinebilmekteydi. Fakat 03/05/2012 tarihinde yapılan yasa değişikliği ile yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmesine ilişkin şartlar kolaylaştırılmıştır. Söz konusu değişiklik ile, Türkiye 183 ülke vatandaşına mütekabiliyet yani karşılıklılık ilkesini kaldırılmıştır. Artık, Türk vatandaşlarının gayrimenkul edinemediği ülke vatandaşlarının Türkiye’de taşınmaz edinmeleri için her hangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Kanun koyucu Türkiye’ye yapılan yabancı yatırımların önünü açmak için bu değişikliğe gitmiş ve karşılıklılık ilkesini kaldırmıştır.

Türkiye’de taşınmaz malı bulunan yabancılar 6458 sayılı Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, kısa dönem ikamet izni başvurusunda bulunarak Türkiye’de ikamet izni alabilirler. Eski kanun döneminde taşınmaza bağlı olarak yabancıya 3 aylık oturma izni verilmekte idi.  Yürürlükteki kanuna göre, taşınmaz malı bulunan yabancıya her defasına en fazla 1 yıllık ikamet izni verilmektedir.

Türkiye’de taşınmaz malı bulunan ve taşınmaz mala bağlı olarak oturma izni almış yabancıların, aile bireyleri aile ikamet izni kapsamında Türkiye’de ikamet edebilirler. Ancak aile ikamet izni alan yabancının ikamet izninin süresi destekleyicinin ikamet izni süresinden uzun olamaz. Ayrıca, çalışma izni bulunan aile bireylerinin aile ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmemektedir. Çünkü çalışma izni aynı zamanda ikamet izni yerine de geçerli olduğundan ikinci bir ikamet izni başvurusunda bulunmaya gerek bulunmamaktadır.

Yabancının taşınmaza bağlı ikamet izni başvurusunda bulunabilmesi için taşınmazın konut olması ve ikamet amacıyla kullanılması gerekmektedir. Aile üyelerinin konut üzerinde paylı veya elbirliği mülkiyet hakkına sahip olmaları halinde aile üyeleri de taşınmaz mala bağlı ikamet izni başvurusunda bulunabilmektedirler.

Taşınmaz Malı Bulunan Yabancılar için Gerekli Belgeler

 1. İkamet İzni Başvuru Formu;
 2. Pasaport veya yerine geçerli belgenin aslı veya fotokopisi;
 3. Kalınacak sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olunduğuna dair beyan (İdare destekleyici belge isteyebilir);
 4. Geçerli Sağlık Sigortası;
 5. Konutun şahsa ait olduğunu gösterir resmi, e imzalı/imzalı ve mühürlü/kaşeli tapu senedi.

 

Paylaşmak Güzeldir

10 Comments

 1. Merhaba.yabancilar için kisa donemli ikamet mulk almakla mulkun değeri en az kaç dolar olmali?sadece kisa donem.kaç dolarlik mulk almam gerekir bu izin için?teşekkurlar

  1. Alt bir sınır bulunmamaktadır, bulunduğunuz ilin ekonomik ve konjonktürel yapısına göre değişir, profesyonel danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 2. Merhaba, konutu satın alan kişi şahsen bununmyayıp vekalaten başvuru yapabilir mi?
  Yapabilirse gereken işlem ve istenenen belgeleri hakkında Bilgi verebilir misiniz ?

 3. Merhabalar Türkiye’de ikamet etmek için bir daire aldım yatırım programlarına dahil olmak için bütçem yeterli değil daireyi sadece yaşamak için aldım ve artık 4 senedir Türkiye’de o dairede ikamet ediyorum Aynı zamanda öğrenciyim ama ikametim daireden gidiyor öğrencilikten değil belli bir süreyi doldurduktan sonra vatandaşlığına başvurmak şansım var mıdır Varsa ne kadar bir süre ve satın aldığım dairenin fiyatı önemli midir

  1. Merhabalar,

   İkamet izniyle vatandaşlığa başvuru yapamazsınız, ikamet izniniz 8 yılı geçerse süresiz ikamet kartı alırsınız.

 4. Yabancının inşaatı bitmiş ve kullanılıyor durumda olan bir binadan satın almış olduğu konutuna ait “kat irtifakı tapusu” bulunması halinde, yani binanın iskan/yapı kullanma izni henüz belediyeden alınmamış, dolayısıyla “kat MÜLKİYETİ” tapusu henüz çıkmamış ise, yabancıya kat irtifakı tapusuna dayanılarak ikamet izni alınabilir mi?

 5. merhaba ben 10 yıldır Türkiye’de kesintisiz ikamet ediyorum ( 6 yıl öğretim 4 yıl taşınmaz mal üzerine ) . Üniversitede yükseklisans eğitimine başladım sorum şu: eğitim gördüğüm halde taşınmaz üzerine ikamet almaya devam edebilir miyim? İkamet aldıktan sonra vatandaşlığa başvurabilir miyim? eğer ki ev üzerine değil de öğretim ikameti alırsam yine de vatandaşlığa başvurabilir miyim ? Vatandaşlık başvurusu takribi ne kadar süerede sonuçlanır? uzun bir yazı oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

 6. 11 mayis 2019 deport oldum oturma iznim iptal olmustu sonra kacak kaldim 1.5 sane yakalandim izmir goc idaresindan deport oldum ceza parami odamadim Turkiyeye giris yapmam icin ne yapmam gerakiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.