Türkiye Öğrenci Vizesi

Türkiye Öğrenci Vizesi

Türkiye’de her hangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilerin Türkiye’ye gelmeden önce “öğrenci vizesi” almaları gerekmektedir. Öğrenci vizesi, yabancı uyruklu öğrencinin vatandaşı olduğu ülkenin veya ikamet izni ile ikamet ettiği ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafından verilmektedir. Öğrenci vizesi alacak yabancı uyruklunun Türkiye’deki üniversiteden gelen “Üniversite Kabul Yazısını” Türkiye Dış Temsilciliğine sunması gerekmektedir. Öğrencinin pasaportuna öğrenci vizesinin işlenmesi gerekmekte olup Türkiye’ye öğrenci vizesi almadan, vize muafiyeti veya diğer vize türü ile gelenlerin kişilerin kayıt işlemi yapılmamaktadır.

Öğrenci vizesi ile Türkiye’ye gelip üniversiteye kayıt yaptıran yabancı öğrencilerin öğrenim amaçlı ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği tarafından verilen Öğrenci vizesinin süresi ülkelere farklılık göstermektedir. Öğrenci vizeleri 30 veya 90 gün şeklinde verilmektedir. Yabancı öğrencinin bu süreyi doldurmadan ikamet ettiği il veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne müracaatta bulunarak öğrenim amaçlı ikamet izni alması gerekmektedir.

 Öğrenci ikamet izin başvuruları Göçmen Büro danışmanları tarafından yapılmaktadır. Bu işlemleri bizimle iletişime geçerek yaptırabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

 • Öğrenci Vizesi Başvuru Formu;
 • En az 1 yıl geçerli pasaport;
 • Yabancının üniversiteye kabul edildiğine dair yazı;
 • 1 adet vesikalık fotoğraf;
 • Vize harcı.

Öğrenci vize başvurularında istenilen evraklar uyruğunda bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik arz etmektedir. Genel olarak istenilen belgeler yukarıdaki gibidir.

Öğrenci vizeleri tek girişli olup, öğrenci vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra yabancının öğrenim amaçlı ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Öğrenim amaçlı ikamet izni başvurusu yapmadan yabancının Türkiye’den çıkış yapması durumunda, vizesi iptal olacaktır. Vizesi iptal olan yabancı Türkiye’ye vize muafiyeti kapsamında tekrar giriş yapsa dahi öğrenim amaçlı ikamet izni alamayacaktır. Bu durumda, yabancının tekrar ülkesine dönerek öğrenci vizesi alması gerekecektir. Mağduriyet yaşanmaması adına bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi İstenmeyen Kişiler

Yabancının aşağıdaki durumlardan birini taşıması halinde öğrenci vizesi talep edilmemektedir.

 • 5203 Sayılı Kanun çerçevesinde Mavi Kart sahibi olan yabancı uyruklu öğrenciler;
 • Türkiye’de çalışma izni veya ikamet izni ile ikamet eden ebeveynlerin çocuğu olan yabancı uyruklu öğrenciler;
 • Orta ve Yüksek Öğretimini Türkiye’de tamamlayan ve 1 yıldan fazla ara vermemek kaydıyla lisans ve(ya) yüksek lisans eğitimine başlayan yabancı uyruklu öğrenciler;
 • Türkiye’de bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olup, daha önce öğrenci vizesi alan ve öğrenim amaçlı ikamet izni ile ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerin ara vermeden bölüm değişikliği yaptığı durumlarda öğrenci vizesi talep edilmemektedir.

Yabancı uyruklu öğrenciler daha önce her hangi bir üniversite programına kayıt olup da sonradan bölüm veya üniversite değiştirmeleri durumunda, yeni öğrenci vizesi talep edilmemektedir. Fakat bu kişilerin aynı il içinde değişiklik yapmaları durumunda yeni öğrenci belgelerini İl veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ibraz etmeleri, il değişikliği yapmış olmaları durumunda ise ikamet ettikleri il Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Paylaşmak Güzeldir

2 Comments

 1. Rusya Fedarasyonundan geldim şuan Türkiyedeyim ve Tömer Türkçe sınavına girerek başarılı oldum burada Yüksek Lisans okumak istiyorum. Ancak Rusyadan herhangi bir vize almadan geldim ben burada bir işlem yatıramaz mıyım ?Ayrıca geldiğim bölgede Türk konsolosluğu ya da Ateşeliği yoktu. Bir ikinci sorum ise E devlet üzerinden bir Okul tanıma yazısı almalıyım bunu aldığım takdirde üniversiteye lisansüstü kaydım yapılacak. Sorun şu benim ne vizem var ne de oturma iznim oturma iznini okula kaydolduktan sonra öğrenci belgemle alacağım ama okula kaydolamıyorum o yazıyı almadan ve oturma izni olmadan da e devlet şifresi vermiyorlar ne yapmalıyım ? Acil cevap verir misiniz.

  1. Sayın ziyaretçimiz merhaba,

   Yabancı kimlik numaranız olmadığı için e-devlet şifresi alamazsınız. Direkt İstanbul il Milli Eğitim Müdürlüğüne gidin ve okul tanıma yazınızı oradan talep edin. Akabinde öğrenci ikamet izni işlemleri için bize ulaşın uzman danışmanlık ve başvuru hizmetlerimizden yararlanın yanlış başvuru yapmayın. Ofis numaramız veya whatsapp numarasından da yazabilir ve bize ulaşabilirsiniz,

   Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.