Türkiye Turistik Vize

Türkiye Turistik Vize

Vize, en basit tabiri ile bir devletin resmi makamlarınca ülkesine seyahat edecek yabancılara verdiği ve pasaportlarına işlediği izin belgesidir. Devletler ulusal egemenlik yetkilerini kullanarak ülkelerine seyahat edecek yabancıları uyruklularına göre farklı vize rejimlerine tabi tutmuştur.

Her yıl ülkemize tatil yapmak amacı ile çok sayıda turist gelmektedir. Bunların bir kısmını Türkiye’nin muafiyet uyguladığı ülke vatandaşları, bir kısmını da vize rejimi uyguladığı ülke vatandaşları oluşturmaktadır. Türkiye’nin uyguladığı vize rejimi karşılıklılık ilkesi gereğince, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

 Türkiye’nin vize uyguladığı ülke vatandaşlarının ülkemize gelmeden önce vize almaları gerekmektedir. Türkiye’ye tatil, seyahat ve turizm amacı ile gelen yabancıların Türkiye Turistik Vize Başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Türkiye Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Turistik Vize başvuruları, kural olarak, yabancının daimi ikamet ettiği ülkenin Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğinden alınmaktadır. Ancak bazı ülke vatandaşları dış temsilciliğe fiilen gitmeden turistik vize başvurularını elektron ortamda yapabilmektedirler. Vize başvurusunda bulunan yabancıdan gelir durumunu gösterir belge, geri dönüşü destekleyen belge, otel rezervasyonu ve davetiye talep edilmektedir. Buradaki amaç, kişinin ziyaretinin amacına uygun olup olmadığını kontrolünün sağlanmasıdır.

Türkiye’ye vize başvurusunda bulunan yabancıların vize bitim süresinden sonra en az 60 gün geçerli pasaport veya pasaport yerine geçerli belgeye sahip olması istenmektedir.

 Türkiye’ye gelmek için, yabancının davet mektubu ile turist vize başvurusunda bulunduğu durumlarda, davet mektubunda davette bulunan Türk vatandaşının kimlik numarasının, ikamet adresinin, iletişim numarasının, yabancının kalacağı sürenin ve hangi amaçla geldiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan yabancının davet eden Türk vatandaşı ile akrabalık ilişkisinin bulunduğu durumlarda, bunun davet mektubunda belirtilmesi istenmektedir. Ayrıca, davet edenin yabancının bütün barınma masraflarını üstleneceğini belirttiği durumlarda, başvuru sahibinin yeterli maddi düzene sahip olması aranmaz. Bu durumda, davet eden kişinin gelir durumunu gösterir belge istenmektedir.

Yabancıya davet mektubu yollayan her zaman gerçek kişiler (şahıslar) olmayabilir, bazen tüzel kişiler de davet mektubu yollamaktadır. Şirketlerin, kurumların davet mektubu yolladığı durumlarda, vergi levhası talep edilmektedir. Ayrıca, davetiye gönderilen yabancının iaşe ve ibatesinin bu kurum tarafından karşılanacağının beyan edilmesi istenmektedir. Bu durumda yabancıdan yeterli maddi düzene sahip olduğuna dair belge istenmemektedir. Söz konusu belge davet eden kurum tarafından verilmektedir.

Turistik vize başvurusunda, yabancıdan geri dönüşü destekleyen belge istenmektedir. Konsolosluğun bu belgeyi istemekteki amacı kişinin geri dönüşüne ilişkin emare oluşturmaktır. Özellikle, ekonomisi gelişmeyen ve yüksek oranda işsizlik sorunu olan ülkelerin vatandaşları gayri resmi olarak çalışmak amacı ile Türkiye’ye turistik vize alarak gelmekteler.  Resmi makamlar yasalara aykırı göçün önünü almak için geri dönüşü destekleyen belge istemektedir. Yabancının ülkesinde malvarlığı veya daimi işi bulunduğuna dair belgeler destekleyici belge olarak kabul edilmektedir. Örneğin, kişinin maaş bordrosu, iş yeri faaliyet belgesi, öğrenci belgesi, banka hesap dökümü, taşınmaz emlak tapusu destekleyici belge olarak sayılmaktadır.

 

Türkiye Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Türkiye Dış Temsilciliği aracılığı ile turistik vize başvurusunda bulunan yabancıların randevu gününde bütün belgeleri hazır ederek randevuya bizzat gelmeleri istenmektedir. Elektron vize başvurularında ise, online başvuru formu doldurulacak, talep edilen belgeler taranarak sisteme yüklenecektir. Türkiye’nin turistik vize başvurularında istediği belgeler ülkeden ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte, kural olarak, aşağıdaki belgeler istenmektedir.

 • Pasaport veya yerine geçerli belge;
 • Biyometrik Fotoğraf;
 • Gelir durumunu veya davet eden kişinin gelir durumunu gösteren belge;
 • Uçak rezervasyonu;
 • Otel rezervasyonu veya davetiye;
 • Geri dönüşünü destekleyen belge (Tapu, işyeri izin belgesi, maaş bordrosu, banka dekontu vs.);
 • Seyahat Sigortası.

 Türkiye Vizesi Başvuru Taslak Bilgi Formu

Paylaşmak Güzeldir

18 Comments

 1. davet mektubu nasıl yazılr benim eşimin kardeşi 2 aylığına gelecek ,bileti alınmış ama davet mektubu nasıl yazılır bilmiyorum yardımcı olursanız seviniri saygılar

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Davet eden kişinin, T.C Kimlik numarası, açık kimliği, davetli listesi, ikamet adresi, irtibat numarası, kalınacak süre ve amaç, başvuru sahibi ile akrabalık bağının olup olmadığı bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

   Saygılarımızla,

 2. Biz turkiye ya gelmek istiyor binm akralarm orda gormek istiyoruz vize verin ne olur ben annem babam orda 4 yil gormedi ben ?

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Türkiye Vize başvurularında, karar mercinin T.C. Dış Temsilciliği olduğunu bildirmek isteriz. Başvurunuzu bizim aracılığımızla yaparak, danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.Vize danışmanlarımız size eksiksiz ve doğru başvuru yapmanız konusunda yardımcı olabilirler.

   Saygılarımızla,

    1. Sayın misafirimiz,

     Vize başvurusunda size yardımcı olabilmemiz için, sizinle ilgili bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Şöyle ki, Türkiye’nin uyguladığı vize rejimi yabancının uyruğunda bulunduğu ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle, hangi ülke vatandaşı olduğunuza göre tabi olduğunuz vize rejiminin tespiti gerekmektedir. Daha önce Türkiye’de bulunup bulunmadığınızı, hakkınızda sınır dışı kararı olup olmadığını bilmemiz gerekmektedir. Nihayet Türkiye’ye seyahat amacınız ne olduğu, memleketinizde aylık gelirinizin olup olmadığını bilmemiz gerekmektedir.

     Saygılarımızla,

 3. Merhaba. Benim akrabam ziyaret amaçlı Türkiye gelecek. Turistik vize davetiyesi yollamak istiyorum. Nereye yollamalıyım. Elektronik ortamdan e-mail olarak belgeleri ve davetiyeyi yollayabilir miyim

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Öncelikle, sorularınızı yanıtlayabilmek için akrabanızın hangi ülke vatandaşı olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Ülkelere göre Türkiye’nin uyguladığı vize rejimi ve vize başvurusunda talep edilen belgeler değişiklik arz etmektedir.

   Saygılarımızla,

    1. Ro*** hanım,

     Almanya vatandaşlarına uygulanan vize muafiyeti kapsamında akrabanız her hangi bir vize işlemine gerek kalmaksızın Türkiye’ye turistik ziyarette bulunabilir.
     Almanya vatandaşları vize muafiyeti kapsamında 180 günde geçerli olmak üzere tek girişte en fazla 90 gün kalabilirler.

     Saygılarımızla,

 4. iyi günler
  Özbekistan’dan Türkiye’ye turist vizesi alarak 90 gün konaklamak isteyen bir kişi için davet mektubu gönderilse turist vizesine red yada kabul gelme ihtimali nedir tecrübelerinizden yola çıkarak cevaplarsanız sevnirim. Davet mektubu gönderilip turist vizesi beklemek zaman kaybı mıdır ayrıca ortalama olarak kaç günde turist vizesi çıkmaktadır
  şimdiden cevabınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Türkiye’nin uyguladığı vize muafiyeti kapsamında Özbekistan vatandaşları her hangi bir vizeye gerek duymaksızın Türkiye’ye seyahat edebilmektedirler. Türkiye, Özbekistan vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti tanımakta olduğundan 30 günden daha uzun bir süre Türkiye’de kalmak isteyen yabancıların ikamet izni almaları gerekmektedir. Kural olarak, vize muafiyeti tanınan yabancılara turistik vize verilmemektedir. Ancak yabancı kendine tanınan 30 günlük vize muafiyetinden daha uzun bir süre turistik seyahati planlaması sebebiyle vize başvurusunda bulunabilir. Vize başvurusunda bulunan yabancının Türkiye’den gönderilen davet yazısı sunması veya konaklayacağı oteli bildirmesi gerekmektedir. Vize başvuru sonuçları yabancının başvuruda bulunduğu temsilciliğe göre değişiklik göstermektedir.

   Saygılarımızla,

 5. Endonezya vatandaslarinin umuma mahsus pasaportla vize almasi kolaymi… internet uzerinden basvurduklari zaman cevap ne kadar surede gelir.. turkiyede konaklamayacak vize Alan kisi transit gecerek.. kuzey kibris Turk cumhuriyetine gelecek… Son olarak kredi karti veya banka kartiyla talep edilen vize ucretini dolar degil Turk parasi yatirsak olurmu lutfen yardim edin lutfen??

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Endonezya vatandaşlarına vize rejimi uygulanmakta olup, Endonezya uyruklu yabancının transit geçişlerde dahi vize alması gerekmektedir.
   Endonezya vatandaşları aynı gün içinde sonuçlanan elektron vize alabilmektedirler. Bizimle iletişime geçerek vize uzmanlarımıza Türkiye elektron vizesi düzenletebilir, ödemeyi ister dolar, ister TL olarak ödeyebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

 6. Merhaba,
  Türkiye’de kalan ve öğrenci ikameti olan bir yabancı uyruklu kişi, ailesinden annesini, babasını ve kardeşini davet mektubu yoluyla Türkiye’ye getirebilir mi?
  Evet ise bunu yapmak için gereken işlemler nelerdir?
  Uyruk: Filistin

  Saygılarımla,

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Davet yazısını yollayan kişinin Türkiye’de çalışan biri olması gerekmektedir.Öğrenci birinin davet ettiği kişilerin iaşe ve ibate masraflarını karşılayacak durumda olmaması sebebiyle ret alma olasılığı yüksektir. Davet yazısının çalışan Türk vatandaşı tarafından gönderilmesi vize sonucuna olumlu etki edecektir.

   Saygılarımızla,

 7. Öncelikle çok bilgilendirici bir sayfa verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim .
  Ben Mısırda yaşayan arkadaşıma davet mektubu yazmak istiyorum. Bu davet mektubunu nasıl yazarım hangi bilgileri içermeli ve mektubu yazdıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim . Posta yoluyla arkadaşıma mı göndermeliyim ?

  1. Merhaba, ofisimize gelerek detaylı uygun fiyata danışmanlık hizmeti alabilir ve arkadaşınızın vize almasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.