Yabancı Doktor Çalışma İzni ve Şartları

Yabancı Doktor Çalışma İzni ve Şartları

Bütün meslek dallarında olduğu gibi yabancı uyruklu doktorların da Türkiye’de çalışa, faaliyet gösterebilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çalışma izni alması gerekiyor. Doktorluk, eskiden Türk Vatandaşlarına hasredilen ve yabancıların çalışması yasak olan meslek dalları arasında yer almakta ise de, sonradan yapılan kanun değişikliği ile yabancı uyruklu doktorlar ve hemşireler çalışma izni alarak Türkiye’de çalışabilmekteler.

Yabancı doktor çalışma izni başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı’na başvuru yapılmadan önce Sağlık Bakanlığı’ndan ön izin belgesi alınması gerekmektedir. Türkiye üniversitelerinden mezun olmayan doktorlardan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) denklik belgesi ve en az B derecesinde Türkçe Dil Sınav sonucu istenmektedir.

Yabancı Doktor Çalışması İçin Gerekli Koşullar

Çalışma İzni Çeşitleri
Çalışma İzni Çeşitleri

Yabancı Doktorlar Türkiye’de özel hastanelerde ve kliniklerde çalışabilmekteler. O halde yabancı doktor çalışma izni başvurusunda bulunmak için gerekli şartlar nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yabancı uyruklu doktorların Sağlık Bakanlığı’ndan ön izin belgesi alması gerekmektedir. Ön izin başvurusunda istenilen belgeler Türkiye üniversitelerinden mezun olan hekimler ile yurtdışındaki üniversitelerden mezun olan hekimler açısından farklılık göstermektedir.

Ön izin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Türkiye Üniversitelerinden Mezun Olan Doktorlardan İstenilen Belgeler:

 1. Pasaportun Türkçe tercüme edilmiş fotokopisi;
 2. İkamet kartının fotokopisi;
 3. İkametgah (yerleşim yeri ) belgesi;
 4. Yabancının diplomasının fotokopisi;
 5. 2 adet vesikalık fotoğraf;
 6. Ön İzin Belgesini talep eden mesul müdür dilekçesi;
 7. Yabancı uyruklu doktor tarafından yazılan başvuru dilekçesi;
 8. Özel hastane veya tıp merkezi ile yabancı arasında imzalanan hizmet sözleşmesi.

Türkiye Üniversitelerinden Mezun Olmayan Yabancılardan İstenilen Belgeler:

 1. Pasaportun Türkçe tercüme edilmiş fotokopisi;
 2. İkamet kartının fotokopisi;
 3. İkametgah (yerleşim yeri ) belgesi;
 4. Yabancının diplomasının fotokopisi;
 5. 2 adet vesikalık fotoğraf;
 6. Ön İzin Belgesini talep eden mesul müdür dilekçesi;
 7. Yabancı uyruklu doktor tarafından yazılan başvuru dilekçesi;
 8. Özel hastane veya tıp merkezi ile yabancı arasında imzalanan hizmet sözleşmesi;
 9. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından verilen denklik belgesi;
 10. Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından verilen Türkçe yeterlilik belgesi;
 11. Yabancı uyruklunun geldiği ülkenin Sağlık Bakanlığı veya dış temsilciklerinden alınan mesleği yapmaya engel hallerinin olmadığına ilişkin yazı.

Yabancı Doktor Çalışma Şartları

Kural olarak, sağlık sektöründe kimlerin çalışacağına Sağlık Bakanlığı karar vermektedir, ama yabancı uyruklu sağlık hizmetleri mensuplarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından izin alınması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı’ndan talep edilen ön izin belgesi bir türlü görüş niteliğindedir. Ancak bu belgenin temin edilmemesi durumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yabancı uyruklu hekimin mesleğini Türkiye’de icra edilmesine izin verilmemektedir. Türkiye’de yabancı doktor çalışma şartları hemşireler açısından da uygulanmaktadır. Yabancı hemşirelerin çalışma izni başvurusu doktorlarda olduğu gibi ön izin usulüne tabidir. Doktor ve hemşireler dışında diğer sağlık mensuplarının Türkiye’de çalışması yasaktır. Diş hekimliği, dişçilik, hastabakıcılığı gibi sağlık hizmetleri çalışanları kanunla türk vatandaşlarına hasredilen mesleklerde çalışamazlar. Ön izin başvurusunda bulunacak olan sağlık hizmeti görevlilerinin aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:

 • Türkiye Üniversitelerinden mezun olmayan yabancı doktorlardan denklik belgesi talep edilmektedir. Tıp Fakültesi diplomasının denkliği Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, uzmanlık belgelerinin denkliği Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir;
 • Türkçe eğitim veren öğretim kurumlarından mezun olmayan yabancı hekimlerden Türkçe bildiğini gösterir belge talep edilmektedir. En az B düzeyindeki Dil Belgesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri’nden (TÖMER) alınabilir;
 • Türkiye’de ilk defa mesleğini icra edecek olan yabancı hekimden geldiği ülkede kanunen mesleğini icra etmekte engel halinin bulunmadığını gösterir belge istenmektedir. Ancak bu belge başvuru tarihinden önceki yıl içinde Türkiye’den mezun olan, son 5 yıldır kesintisiz Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklulardan ve ülkesindeki savaş, sıkıyönetim veya olağanüstü hal sebebi ile Türkiye’ye sığınanlardan istenmemektedir.

Yabancı Doktor Çalışma İzninde Gerekli Belgeler

Sağlık Bakanlığı’ndan ön izin belgesi alan yabancı doktor çalışma izni alabilmek aşağıdaki gerekli belgeleri temin etmelidir.

 1. Tıp Fakültesini yurtdışında bitiren hekimler açısından Yüksek Öğretim Kurulu tarafından verilen denklik belgesi;
 2. Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından yapılan Türkçe yeterlilik sınavında en az (B) derecesinde başarılı olmak (Bu belgenin başvuru tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde ilgili Bakanlığa sunulması gerekmektedir. Aksi takdirde çalışma belgesi iptal edilmektedir (Türkiye mezunlarından bu belge istenmez);
 3. Mesleğini Türkiye’de ilk defa icra edecek olanlardan, geldikleri ülkenin yetkili makamından alınan mesleğini yapmakta engel halinin bulunmadığına dair belge (Bu belge Türkiye’den üniversite mezuniyetinden sonra 1 yıl içinde başvuranlardan, başvuru tarihinde geri yönelik olarak 5 yıldan beri kesintisiz Türkiye’de ikamet edenlerden, ülkelerindeki olağanüstü hal, savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınanlardan istenmez) ;
 4. Özel hastane veya sağlık merkezi ile yabancı hekim arasında yapılan hizmet sözleşmesi.

Gerek Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ön izin belgesini, gerekse de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen çalışma izni belgesini bizim aracılığımızla alabilirsiniz. Başvuru sürecinde uzman kadromuzla yanınızda yer almaktayız.

Not: Çalışma izni belgesi aynı zamanda yabancının ikamet izni olarak geçmekte olup, tekrar ikamet izni başvurusunda bulunulması gerekmemektedir.

Paylaşmak Güzeldir

4 Comments

 1. Merhaba
  Ben orthoped ve upper extremity ozman doctor yiem Istanbul da ikametim var
  Calismak izini istiyorum

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Herhangi bir özel hastane ile anlaşmanız durumunda,işvereniniz adına vekaleten çalışma izni başvurusunda bulunabiliriz.

   Saygılarımızla,

 2. Sağlık bakanlığına tüm belgelerimi gönderdiğim halde ön izin belgesi bi türlü çıkmadı yardımcı olabilirmisiniz. Afganistan asıllıyım tıp fakültesini burda okudum uZmanlığımı burda bitirdim. Lütfen yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.