Yabancı Sağlık Sigortası

YABANCILARA YAPILAN ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

Yabancı Sağlık Sigortası
Yabancı Sağlık Sigortası

Ülkemizde oturum izni almak isteyen yabancıların yabancı sağlık sigortası sahibi olmaları mecburidir. Sigorta süresi, oturum izni türüne ait süresini de kapsamalıdır.

Ülke dışında yapılan özel yabancı sağlık sigortaları, ancak sigorta şirketlerinin yurt içindeki şubeleri (acenteleri) tarafından akdedilmesi kaydıyla geçerlidir.

İkili sosyal güvenlik sözleşmeleri bulunan kişilerin vaziyetlerini şehir sosyal güvenlik birimlerinden teyit ettirmeleri ve bu müdürlükten alacağı resmi evrakı müracaat evraklarına ilave etmeleri gerekmektedir.

Aile oturum izni müracaatlarında destekleyicinin tüm aile bireylerini kapsayan yabancı sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.

Özel sağlık sigortalarında “İşbu poliçe 06/06/2014 tarih ve 9 sayılı oturum izni taleplerinde yaptırılacak özel sağlık sigortalarına ait genelgede belirlenen asgari güvence yapısını kapsamaktadır.” ibaresi bulunmalıdır.

Ülkemizde kalacağı müddet zarfında sağlıkla ilgili giderleri alakalı kamu müesseselerince karşılanan yabancılarda geçerli sigorta koşulu aranmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumundan getirilecek olan provizyon evrakları hem destekleyici, hem de aile fertlerini kapsayacak biçimde olmalı ve bu evraklarda ilgili birimin kaşesi/damgası ve e-imza / ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Öğrenciler istemeleri halinde kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde genel sigorta kapsamına girdiklerinden geçerli sigorta istenmez, ancak üç ay içinde genel sağlık sigortası yaptırmaları ve İl Göç İdaresi Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir.

18 yaşından küçük veya 65 yaşından büyüklerden sigorta koşulu aranmamaktadır. Ancak hali hazırda geçerli sigortası bulunanların evraklarını ibraz etmesi gerekmektedir.

Yabancı sağlık sigortası hesaplaması yaparak ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini kolayca bulabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.