Yabancıların Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Yabancıların Sınır Dışı Edilme Sebepleri

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, hakkında sınır dışı kararı verilen yabancılar uyruğunda bulundukları ülkeye ya da farklı bir ülkeye sınır dışı edilebilmektedirler. Yabancılar hakkında sınır dışı kararı almaya yetkili makam valilikler ve İl Göç İdareleri’dir.
Kanun metninde hangi durumlarda yabancının sınır dışı edileceği, hangi durumlarda sınır dışı edilemeyeceği düzenlenmiştir.
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 54.maddesine istinaden aşağıdaki kişiler hakkında sınır dışı kararı alınabilmektedir:

 • Türk Ceza Kanunu’na istinaden, haklarında iki yıl veya daha uzun bir süre hapis cezası uygulananlar, cezalarının Türkiye’de infaz edilmesinin ardından ülkesine sınır dışı edilir;
 • Terör ve(ya) suç örgütü yöneticisi, üyesi, destekleyicileri;
 • Türkiye’ye girişte, vize veya ikamet izni başvuru işlemlerinde gerçeğe aykırı bilgi beyan edip, sahte evrak kullananlar;
 • İllegal yollardan geçimini sağlayanlar;
 • Kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından tehlike oluşturanlar;
 • Türkiye’nin tanıdığı vize veya vize muafiyet süresini 10 günden fazla aşanlar veya Türkiye vizesi iptal edilenler;
 • Süresi geçen ikamet iznini 10 gün içinde uzatmayanlar;
 • İkamet izni iptal edilenler;
 • Türkiye’de çalışma izni olmaksızın çalışanlar;
 • Türkiye’ye gayri resmi yollardan giriş veya çıkış yapanlar;
 • Daha önce hakkında giriş yasağı verilmesine rağmen Türkiye’ye gelenler;
 • İkamet izni başvuruları reddedilmesine rağmen 10 gün içinde Türkiye’yi terk etmeyenler;
 • Uluslararası koruma başvurusu reddedilen veya iptal edilenler;
 • Uluslararası kuruluşlar tarafından terör örgütü olarak tanımlanan örgüt veya kişilerle ilişkisi olduğu tespit edilenler hakkında sınır dışı kararı uygulanmaktadır.

Deport Nedir? Deport Edilme Sebepleri Nelerdir?

Deport, bir başka adıyla giriş yasağı, hakkında sınır dışı etme kararı verilen yabancının uyruğunda bulunduğu veya üçüncü bir ülkeye gönderilmesi ve belirli süreliğine Türkiye’ye girişinin yasaklanmasıdır. Yabancı hakkında Türkiye’ye giriş yasağı en fazla 5 yıl süreliğine konulmakta olup, ancak söz konusu yabancının kamu güvenliği ve sağlığını tehdit etmesi durumunda giriş yasağı 5 yıl daha uzatılabilir.

Hakkında sınır dışı kararı alınan yabancıya veya kanuni temsilcisine ya da vekiline, hukuki gerekçesiyle birlikte sınır dışı kararı tebliğ edilir.
Yabancı uyruklu kişi, Türkiye’ye giriş yasağı olup olmadığını sınır kapısında veya ülkesindeki Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğine müracaat ederek öğrenebilir.

Deport Kararına İtiraz

Yabancılar hakkında sınır dışı kararı valilik veya il Göç İdaresi tarafından alınmakta olup, yabancının kendisine veya yasal temsilcisine tebliğ edilmektedir. Valiliğin bu kararına karşı yabancının kendisi, yasal temsilcisi veya avukatı tarafından 15 gün içinde İdare Mahkemesi’ne sınır dışı kararına itiraz konulu başvuru yapılabilir. Mahkemeye başvuru yapılması halinde, dava sonuçlanıncaya kadar yabancı sınır dışı edilememektedir. Ancak, aşağıdaki sebeplerden birine bağlı olarak hakkında sınır dışı kararı alınan yabancılar hakkında İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yapılsa dahi yabancı sınır dışı edilebilir.

 • Yabancının terör ve(ya) suç örgütü yöneticisi, üyesi, destekleyicisi olduğu durumlarda;
 • Yabancının kamu güvenliği veya kamu sağlığı açısından tehlike oluşturduğu durumlarda;
 • Uluslararası kuruluşlar tarafından terör örgütü olarak tanımlanan örgüt veya kişilerle ilişkisi olduğu tespit edilen yabancılar.

Paylaşmak Güzeldir

21 Comments

 1. Merhaba ben Özbekistan vatandaşiyim ben Türkiye de izinsiz çaliştiğim için yakalandim bana 15 gün içinde Türkiye yi tark et dediler ben bir hefta içinde Türkiye yi tark ettim çikarkan ceza parasini ödadim şimdi vize için başvuru yapabilirmiyim

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Türkiye’de iş bulmanız durumunda, çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yurt dışı çalışma izin başvuruları iki aşamalı yapılmaktadır. İlk aşamada, Özbekistan’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne iş sözleşmesi ile müracaatta bulunmanız gerekiyor. Daha sonra almış olduğunuz referans numarası ile birlikte çalışma izin başvurunuz yapılır.

   Saygılarımızla,

 2. Merhabalar hocam .
  Ben türkiye’de öğrenciyim.
  Daha önce mahkeme tarafından yurt dışı yasağı konulmuştu.
  Daha sonra dilekçe vererek yurt dışı yasağımın kaldırılmadını talep ettim. Yasağım kaldırıldı, denetim de kaldırıldı. Pasaport şübesinden de kaldırılmıştı. Hiçbir engel yoktu. Birkaç gün önce memleketime dönerken havalimanında ikametimi iptal ettiler ve Türkiyeye girmeme yasak koydular..
  Bu konuda ne yapılabilir.. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılar.

  1. Sayın misafirimiz merhaba,

   Daha önceki ve şimdiki giriş yasağının sebebini bilmediğimizden kaynaklı durumunuzla ilgili net bir yorum yapamayız.
   Ofisimizi arayarak danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

   Saygılarımızla,

 3. Merhaba,cezayi odemeden ciktim,pasaportumun suresi bitdigi icin yen pasaport aldim,isim soyadim ayni bi tek seri numarasi farkli,turkiyeye geri donsem deport oldugum anlasilirmi acaba yeni pasaport la.Tuaf sorum icin onceden ozur diliyorum ,bilgilendirirseniz onceden tsk.ler

 4. Merhaba benim çalışma iznim iptal oldu türkiyeden çıkmak zorunda kaldım 5 sene deport koymuşlar yurtdışından çalışma Bakanlığına başvuru yaptım red geldi ikinci kere başvuru yaptım ama henüz bir cvgelmedi türkiyede iki tane çocuğum okul okuyorlar biranonce cocuklarimin başlarinda olmam gerekiyor onların tek velileri benim şu an zor durumdayım ne yapmalıyım yardimci olurmusunuz

  1. Başvurularınız bizim aracılığımızla yapmadığınız için başvurunuzun durumunu bilmemiz mümkün değildir. Profesyonel başvuru ve daha kısa sürede sonuç için bize ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba, benim kız arkadaşım Kırgızistan vatandaşı, bugün sabah saatlerinde Gaziantep Otogarında polis tarafından durdurulup emniyet müdürlüğüne götürülmüştür. Pasaportunda sadece vize ihlali var, kişinin gecmişi temiz…. Ben Antep emniyet müdürlüğünü aradım, polis memuru Bana dedi, sınır dışı etmşyecekler, 15 gün süre verecekler ülkeyi terk etmek için… Sorum şu, eğer 15 gün icinde terk etmesse, bi kac ay sonra cıkiş yapsa, ve cıktıgı zaman cezasını ödese, ne zaman Türkiyeye döne bilir,?

 6. İyi günler Makedon ve Türk vatandaşı olan kız arkadaşım Ukrayna’da n Türkiye gelmek için yola çıktı Sırbistan Antalya aktarmalı uçağı ile yola çıktı ama Sırbistan da durdurup senin üzerine Türkiye de taşınmazların var dedennden kalan bunların vergileri birikmiş diye uçuşuna izin vermedi ler bu vergiler için 2000 dolar yatırmış sonra Antalya gidişine izin vermişler Antalya hava alanında bu taşınmazlarla ilgili bir belge eksik diye geri Ukrayna geri gönderilmiş ama kendisi ne deport edildiği söylenmemiş o belge için Ukrayna da kendisinden 400 yuro almış lar daha sonra İstanbul Antalya aktarmalı olarak uçağına bindirmişler bu sefer İstanbul hava alanında demiş lerki sen Antalya hava alanında deport olmuşsun bunun için kendinden 6000 Bin TL istenmiş demiş ki benim param hepsini bu vergi lere ödedim bu parayı yok demiş kendisini Ukrayna geri göndermişler ertesi gün bu cezayı 3 bin TL düşürmüş ler bu 3 bin TL ödedi sonra bide 2000 bin yuro para istemişler daha sonra Türkiye’konsolosluna gitmiş olanlar anlatmış bu cezayı 1000 yuro düşürmüş ler şu anda dosya açık kalması için kız arkadaşım 50 yuro ödedi ayın birinde 1000 yuro bulup yatırmazsa deport cezası onaylanıp beş yıl Türkiye ye yanıma gelemicek kız arkadaşım ın hiç bir resmi gayri resmi bir suçu sicili yoktur yollarda çok rezil oldu acaba kız arkadaşım bu muameleye neden maruz kaldı Türkiye ilk gelişi oldu içinmi bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 7. merhaba kolay gelsin ben iranlıyım Türkiyeye bir kere şartlı giriş yaptım ceza ödedim şimdi tekrar irana geldim 6 ay giriş yapamazsın dediler martta 6 ay bitiyor gelmek istiyorum sorun yaşarmıyım

 8. Merhaba.
  Eşim gocmen kacakcili ile suclaniyor Tekirdag acik cezaevinde.
  Il goc idaresinden ankara ya yazi yazilmiş denetim serbestlik icin. Denetim serbestligini Turkiyede gecirmesi gibi bi durum olabilir mi, ve oyle karar cikarsa kendisi Turkiyede kalmak istemedigi icin Deport edilmek istiyor, bunun icin ne yapmaliyiz?

  1. Merhabalar,

   Denetimli serbestlik çıkması için burda ikamet izniniz olması gerekir.

 9. Merhaba, benim İranlı nişanlım nikahımızdan 1 hafta önce polis kontrolünde, kimliği sahte olduğu için sınırdışı edildi. Kendisi daha önceden turistik vize kimliğini yeniletmek için başvurmuştu, yenileme red kararlı çıktı. Sonra göç idaresinde çalıştığını iddia eden biri yardımcı olacağını söyledi. Bizde güvendik işlem yaptırdık. Fakat verdiği kimlik sahteymiş. Nikahımızda iptal oldu tabi. Şimdi tekrar Türkiye’ ye gelebilmesi için ne yapmamız lazım? İyi bir avukat işi çözebilir mi?

 10. Merhaba hocam benim oturma izinim var ama çalışma izinim olmadıgı için bir otopark yikamasında çalışyordum sonra polis ekibi beni karakola götürdiler şuan da bekliyorum deport ederlermi beni. Saygılar

 11. Merhaba ben faslıyım ve burda evlıyım oturum ızın bitti 3 sene oldu ve başvuru yaptım gırış çıkış yapmanız gereken dedıler ve o süreç hamıleydım uçak bınemem .eşım yurtdışı çalışıyor cocuklar bakacak kimse yok oturum çikartmak ıçin ne yapma bılırım lütfen yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.